Hlavní obsah
Satelitní snímek hurikánu Nate Foto: NOAA, ČTK/AP

Hurikán Nate má 28 obětí a blíží se k americkému pobřeží

Hurikán Nate se v sobotu dále přiblížil k Mexickému zálivu na východním pobřeží USA. V zemích střední Ameriky za ním zůstalo 28 mrtvých. Ve státě Lousiana vyhlásil americký prezident Donald Trump stav nouze.

Satelitní snímek hurikánu Nate Foto: NOAA, ČTK/AP
Hurikán Nate má 28 obětí a blíží se k americkému pobřeží

Od jihovýchodní Lousiany až na hranici mezi Alabamou a Floridou platí varování před přívalovými vlnami. Na některých místech se počítá s až třímetrovými vlnami a záplavami.

V New Orleansu vyhlásil starosta pro noc na neděli zákaz vycházení. Když na Mexický záliv udeřil v roce 2005 mnohem silnější hurikán Katrina, připravil především kvůli protržení hrází v New Orleansu o život 1800 lidí, připomněla agentura DPA.

Hurikán Nate se ráno nacházel asi 425 kilometrů jižně od Biloxi ve státě Mississippi a doprovázely ho větry o rychlosti 150 kilometrů v hodině. Na západě Kuby předtím způsobil prudké deště, v Kostarice, Nikarague a Hondurasu navíc záplavy a sesuvy půdy. Ze středoamerického regionu je hlášeno 28 mrtvých, desítky dalších jsou pohřešovány. Poškozeny byly četné domy. Živel v regionu ohrozil na 20 000 lidí.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Tropická bouře Nate v Nikaragui

Video: Reuters

Nate je po Harveym a Irmě letos třetím hurikánem, který v uplynulých šesti týdnech zasáhl pevninu USA. Harvey udeřil 25. srpna na pobřeží Texasu, Irma 10. září na Floridě. Ve stejný den zdevastoval Portoriko, americké území, které leží mimo pevninu USA, hurikán Maria.

Muž v New Orleans nakupuje zásoby před příchodem hurikánu.

Foto: Jonathan Bachman, Reuters

Ministerstvo zahraničí ČR doporučuje českým občanům, aby kvůli hurikánu Nate zvážili cesty na pobřeží Louisiany, Mississippi, Alabamy a severozápadní části státu Florida. V doporučení, které zveřejnilo na svém webu, také radí občanům pobývajícím v hurikánem zasažených oblastech, aby sledovali zprávy na webových stránkách National Huricane Center.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků