Hlavní obsah
 

Historický okamžik: Americký prezident po 88 letech přiletěl na Kubu

Na Kubu, kde vládne socialistický režim, přiletěl americký prezident Barack Obama. Je první hlavou Spojených států, která na ostrov zavítá od roku 1928. Obama přistál na letišti José Martího před půl desátou středoevropského času.

 
Historický okamžik: Americký prezident po 88 letech přiletěl na Kubu

Agentura Reuters upozornila, že přítomnost letadla Air Force One na havanském letišti byla ještě nedávno nepředstavitelná.

"Jak se máš, Kubo?" napsal španělsky v kubánském dialektu na svém twitterovém účtu Obama po dosednutí stroje. "Právě jsme tady přistáli, těším se na setkání a na to, až si vyslechnu přímo kubánský lid," pokračoval prezident v angličtině.

Obama má ještě během neděle v plánu prohlídku staré Havany. S vůdcem státu Raúlem Castrem se setká v pondělí. Schůzku s jeho předchůdcem Fidelem, který zemi vedl téměř 50 let, neplánuje. V programu je ale schůzka se zástupci opozice.

Prezidenta doprovází manželka i obě dcery.

Barack Obama s manželkou vstupuje na kubánskou půdu

Foto: Carlos Barria, Reuters

Několik členek opoziční skupiny Dámy v bílém, bylo jen několik hodin před návštěvou zatčeno. [celá zpráva]

Americký prezident se na Kubě zdrží tři dny, přijíždí v rámci zlepšování vzájemných vztahů v posledních letech. Americká vláda loni obnovila s Kubou diplomatické styky. Americké firmy zde mohou podnikat a do země smí odcestovat i někteří američtí turisté.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Barack Obama odlétá na Kubu

Video: AP

Návštěva je pokládána za historický moment, očekává se od ní, že mimo jiné přispěje k úplnému zrušení obchodního embarga, které trvá už půl století.

Kubu a USA rozdělovalo dlouhé nepřátelství do dob, kdy za studené války mladí revolucionáři svrhli diktátora Batistu a vydali se cestou socialismu. Hrozilo přerůst ve válku, když Sovětský svaz rozmístil na Kubě balistické rakety. Pak je ale stáhl.

Kubu před Obamou navštívil pouze jeden americký prezident. Byl to Calvin Coolidge v roce 1928.

Související témata

Prezident Obama podepisuje dopis na Kubu.

Foto: The White House/Pete Souza/Handout via Reuters , Reuters

Kubánský prezident Raúl Castro

Foto: Enrique De La Osa, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků