Hlavní obsah
Fidel Castro Foto: Reuters

Fidel Castro překvapil: kubánská ekonomika podle něj nefunguje

Vůdce kubánské revoluce Fidel Castro překvapivě připustil, že ekonomický model uplatněný na Kubě nefunguje. Řekl to v rozhovoru s americkým novinářem Jeffreyem Goldbergem, jehož další část v noci na čtvrtek zveřejnil americký časopis The Atlantic.

Fidel Castro Foto: Reuters
Fidel Castro překvapil: kubánská ekonomika podle něj nefunguje

Dopisovatel časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg se minulý týden v Havaně Fidela Castra při obědě zeptal, jestli má ještě cenu vyvážet kubánský ekonomický systém do jiných zemí. Castro mu odpověděl: "Kubánský model nefunguje ani u nás."

"Řekl to neformálně, ale nežertoval," napsal Goldberg ve svém blogu pro americký regionální deník El Nuevo Herald, který vychází v Miami na Floridě. "Myslím, že to bylo čestné přiznání z jeho strany, že jeho bratr (Raúl) musí dát znovu dohromady ekonomický systém, aby zemi udržel na hladině."

Raúl vystřídal v čele Kuby Fidela poté, co Fidel v roce 2006 vážně onemocněl. Provedl několik menších změn v hospodářství, které opatrně otevřel soukromému sektoru a začal tlačit na větší efektivitu práce. Nevyhýbá se ani propouštění, které by mohlo potkat státní zaměstnance. [celá zpráva]

Uvolnil také restrikce na koupi počítačů a mobilních telefonů. [celá zpráva]

Goldberg požádal znalkyni kubánských poměrů Julii Sweigovou, aby byla rozhovoru s Castrem přítomna a jeho odpovědi analyzovala: "Podle mě to bylo konstatování, že v kubánském systému zaujímá stát příliš velkou roli v hospodářském životě."

Stát kontroluje 90 procent ekonomiky a dělníci dostávají okolo dvaceti dolarů měsíčně. Mají ale zdarma zdravotnictví, školství a téměř zadarmo dopravu a bydlení. I potraviny jsou bohatě dotovány státem, uvádí AP.

Problémy kubánské ekonomiky s Fidelem Castrem ale Goldberg dál neprobíral. Castrové nadále zdůrazňují, že se nemíní přiklonit ke kapitalismu.

Castro překvapivě podpořil Izrael

Castro už v první části rozhovoru překvapil. Kritizoval íránského vůdce Mahmúda Ahmadínežáda za to, že popírá holocaust. [celá zpráva]

Přitom ještě v červenci varoval, že svět může ohrozit jaderný konflikt kvůli tvrdému postupu USA vůči Íránu. [celá zpráva]

Fidel obhajoval i strach Izraele z Íránu: "Židé byli pomlouváni (v dějinách)  mnohem víc než muslimové a byla jim přičítána odpovědnost za všechno."

Castrova překvapivá tvrzení mohou naznačovat, že by vůdce kubánské revoluce byl rád, kdyby se urovnaly vztahy s USA a země odtamtud získala prostředky. Mohlo by se jednat o signál pro Obamovu administrativu, kterou navzdory přetrvávajícím útokům na USA považuje zřejmě za otevřenější, než byla ta předchozí za vlády George Bushe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků