Hlavní obsah

Exstarosta New Yorku Giuliani bude kandidovat na prezidenta

Bývalý starosta New Yorku, umírněný republikán Rudolph Giuliani, bude kandidovat na prezidenta USA v prezidentských volbách v roce 2008. Giuliani již podal žádost o vytvoření nadačního výboru, který mu po registraci umožní zahájit získávání finančních prostředků na budoucí volební kampaň.

Exstarosta New Yorku Giuliani bude kandidovat na prezidenta

Giuliani (62), syn italských přistěhovalců, proslul zavedením rozsáhlých bezpečnostních opatření, která vedla v 90. letech minulého století k výraznému snížení kriminality v New Yorku.

Přestože ve Spojených státech není obvyklé, aby na prezidenta kandidoval politik, který předtím působil pouze ve funkci starosty města - byť tak velkého jako New York - v Giulianiho případě to neplatí, upozorňuje BBC.

Změnilo se to v roce  v roce 2001, kdy energicky řídil záchranné práce po teroristických útocích z 11. září, a vysloužil si tak značnou a dlouhotrvající popularitu. Časopis Time ho koncem roku označil za "muže roku 2001". 

Americká média však upozorňují, že Giuliani bude muset vzhledem ke svým umírněným názorům čelit velké konkurenci mezi republikány. V boji o nominaci bude muset porazit republikánského senátora Arizony Johna McCaina a guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho.

Po kongresových volbách, které se konají uprostřed prezidentova funkčního období (letos to bylo 7. listopadu), začínají první kandidáti postupně ohlašovat své úmysly ucházet se o zvolení do nejvyššího úřadu .

Letos tak jako první učinil již týden před volbami republikánský kongresman Duncan Hunter ze San Diega. Volby se budou konat za dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků