Hlavní obsah

Druhou transplantaci obličeje v USA vedl Čech

V USA se ve čtvrtek uskutečnila druhá částečná transplantace obličeje. Na bostonské nemocnici Bringham and Women´s ji vedle český lékař Bohdan Pomahač. Během sedmnáctihodinové operace byly pacientovi transplantovány střední část obličeje včetně nosu, horní patro, horní ret, kůže obličeje, mimické svaly a smyslové nervy. O transplantaci informoval v pátek mluvčí nemocnice Kevin Mytron.

Druhou transplantaci obličeje v USA vedl Čech

Operace začala ve čtvrtek krátce po půlnoci v 1:15. Pacient, jehož jméno ani věk nebyly zveřejněny, se ještě zcela neprobral. "Stále ještě není zcela při vědomí, takže se zatím neviděl," řekl Pomahač agentuře AP.

"Měl neuvěřitelně silnou motivaci k tomu, aby se dal operovat," řekl o muži, který byl dlouhou dobu jeho pacientem. "Bylo pro něj obtížné mluvit, jíst, pít," uvedl. "Nepochybně kvůli tomu trpěl mnoha společenskými problémy." Jak dodal, muž přišel při neobvyklé nehodě „o zuby, patro, nos a ret".

Lékaři se pro transplantaci jeho obličeje rozhodli proto, že navzdory předchozím pokusům o vyléčení zůstal nadále zle znetvořený. Vedení bostonské nemocnice schválilo záměr doktora Pomahače uskutečnit transplantaci obličeje před rokem.

Trvalo tři měsíce, než se podařilo nalézt vhodného dárce, který po smrti poskytl také některé orgány k transplantaci dalším pacientům, řekl Pomahač.

V USA transplantovali obličej poprvé v Clevelandu 

Nemocnice i Brigham and Women's oznámila záměr transplantovat obličej už v roce 2007, předběhla ji ale Clevelandská klinika, kde bylo ženě nahrazeno 80 procent obličeje během 22 hodin dlouhé operace.

Původně měla bostonská nemocnice velmi přísná pravidla pro transplantaci obličeje. Měla se nabízet pouze lidem, kteří už berou léky, jež potlačují imunitní reakci proti cizím tkáním, protože tyto léky zvyšují riziko rakoviny.

Znamenalo by to, že by šlo o lidi, kteří už prodělali transplantaci. Důvodem je, že jde o plastickou operaci a ne o zákrok sloužící k záchraně života. To v květnu ale nemocnice rozšířila na všechny lidi, kteří potřebují transplantovat minimálně čtvrtinu obličeje nebo jim chybí některá z významných částí obličeje. Pomahač to vysvětlil tím, že první transplantace se ukázala jako úspěšná.

Prvenství v transplantaci obličeje si v roce 2005 připsali francouzští lékaři. Isabelle Dinoireové nahradili nos, ústa, bradu a okolní tvář, které jí v panice ukousl její pes, když upadla do bezvědomí poté, co si vzala léky při pokusu vzít si život. Pes se ji pokoušel probrat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků