Hlavní obsah
Narkobaron Guzmán po příletu na newyorské letiště Foto: U.S. officials/Handout, Reuters

Drogový boss El Chapo podle svědka uplácel mexického prezidenta

Bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto přijal úplatek ve výši 100 milionů dolarů (2,24 miliardy korun) od šéfa drogového kartelu Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek). U soudu v New Yorku, kde v listopadu začal proces s Guzmánem, to v úterý uvedl jeden ze svědků, který se označuje za někdejší pravou ruku drogového bosse. Jeden z Guzmánových přátel údajně obří úplatek doručil v říjnu 2012.

Narkobaron Guzmán po příletu na newyorské letiště Foto: U.S. officials/Handout, Reuters
Drogový boss El Chapo podle svědka uplácel mexického prezidenta

O úplatcích pro Nieta i jeho předchůdce hovořil už na úvod procesu Guzmánův advokát Jeffrey Lichtman, který však za strůjce transakcí označil jiného šéfa zločinecké organizace Ismaela Zambadu zvaného „El Mayo”.

Svědek Alex Cifuentes u federálního soudu v Brooklynu řekl, že exprezident Nieto si v první fázi řekl o úplatek 250 milionů dolarů, nakonec ale souhlasil se 100 miliony. Suma byla podle něj předána v říjnu 2012 v hlavním městě Mexika.

Nieto, který vedl Mexiko mezi lety 2012 a 2018, i jeho předchůdce Felipe Calderón nařčení vzápětí odmítli.„Tvrzení kolumbijského pašeráka drog v New Yorku jsou nepravdivá, pomlouvačná a absurdní,” napsal na sociální síť twitter o novém obvinění někdejší personální šéf mexické prezidentské kanceláře Francisco Guzman. Dodal, že Nietova vláda „lokalizovala, zadržela a vydala” do Spojených států drogového bosse s přezdívkou Prcek.

Podle zpravodajské společnosti BBC je Cifuentes, který mluvil o obřím úplatku,  kolumbijským obchodníkem s drogami a američtí prokurátoři uvádějí, že působil jako Guzmánův „tajemník” a dva roky se s ním ukrýval v mexických horách. O úplatku pro bývalého prezidenta Mexika prý v roce 2016 informoval americké úřady, přičemž jim také sdělil, že za platbou stál právě El Chapo.

Jednašedesátiletý Guzmán stanul před soudem v New Yorku poprvé v listopadu poté, co byl do USA vydán v roce 2017. Čelí obviněním z pašování kokainu, heroinu a dalších omamných látek jakožto šéf kartelu Sinaloa. Ten byl podle prokuratury největším dodavatelem drog do USA. Muži s přezdívkou Prcek hrozí doživotní vězení, usvědčit ho má dvanáct svědků, většinou bývalých kompliců nebo konkurentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků