Hlavní obsah
 

Drama v Houstonu: Hrozí další povodně, lidé se zachraňují na střechách

V Houstonu, který po přechodu tropické bouře Harvey postihly záplavy, zachránili již 1200 lidí ze střech domů. Ženisté v noci na pondělí začali vypouštět dvě nádrže, což může situaci ještě zhoršit. V části Texasu, kde leží i Houston, bylo vyhlášeno na ráno další varování před bleskovými povodněmi. Od pátku místy spadlo až 650 mm srážek.

 
Drama v Houstonu: Hrozí další povodně, lidé se zachraňují na střechách

Houstonský meteorologický úřad varoval, že v pondělí brzy ráno hrozí v části Texasu bleskové povodně. Bouře zatím neslábne a přináší další déšť. Národní středisko pro hurikány (NHC) v předpovědi v neděli v 19:00 místního času (pondělí 2:00 SELČ) uvedlo, že střed bouře byl zhruba 15 kilometrů severovýchodně od texaského města Victoria, tedy necelých 200 kilometrů jihozápadně od Houstonu.

Bouře postupuje na jihovýchod rychlostí šest kilometrů za hodinu a doprovází ji vítr o rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Síla bouře se přitom má v příštích 24 hodinách změnit jen málo, a dokonce je možné její mírné zesílení. Na texaském pobřeží a na jihozápadě státu Louisiana má do pátku napršet dalších až 635 milimetrů srážek.

Armáda začala v prvních pondělních hodinách odpouštět vodu z nádrží Addick a Barker, což má uchránit centrum města, ale může to zvýšit hladinu řeky Buffalo Bayou, která středem města protéká. Zaplaveno tak může být několik tisíc dalších domů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

V Houstonu zachránili tisíc lidí ze střech

Video: Reuters

Zachráněno 1200 lidí

Houstonská policie a hasiči podle Turnera k 17:00 místního času (k půlnoci SELČ) obdrželi zhruba 6000 nouzových volání. Na konce dne záchranáři uvedli, že zachránili už 1200 lidí, z toho 200 ze vzduchu. Starosta zatím potvrdil jedno úmrtí, a sice ženy, která v sobotu večer vystoupila ze svého automobilu, když vjela do zaplavené ulice.

Automobil na zaplavené dálnici v texaském Housotnu

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Ulice se proměnily v šedozelené řeky

Turner řekl, že lidi uvízlé na střechách domů úřady hledají s pomocí 22 letounů, z nichž 16 poskytla pobřežní stráž. Kromě toho město nasadilo na záchranu 35 člunů a 93 nákladních automobilů. Velkou část více než dvoumiliónového Houstonu zaplavila šedozelená voda a ulice se proměnily v řeky, po nichž pluly čluny záchranářů a kajaky a kánoe místních obyvatel. Záchranářům pomáhají dobrovolníci.

Mezistátní dálnice 45 v texaském Houstonu se proměnila v řeku

Foto: Richard Carson, Reuters

Úřady lidem doporučují, aby vylezli na střechy a mávali prostěradly nebo ručníky, aby tak na sebe upozornili. Lidé nemají zůstávat v podkrovích.

Lidé se snaží dostat do bezpečí v zaplaveném Houstonu.

Foto: Adrees Latif, Reuters

Starosta vyzval obyvatele, aby nevolali záchranáře, pokud nejsou v ohrožení života. Požádal je též, aby pokud možno nepoužívali automobily.

Starosta přitom nenařídil evakuaci, což v neděli večer obhajoval s tím, že to bylo v zájmu bezpečnosti obyvatel.

Lidé v texaském Houstonu utíkají před záplavami, které postihly jejich domovy.

Foto: Adrees Latif, Reuters

Bouře zatím postihla zhruba čtvrtinu obyvatel státu Texas, tedy 6,8 miliónu lidí v 18 okresech. Potvrzeny jsou dvě oběti, i když se psalo o šesti. Kromě ženy v autě zemřel ještě muž v okrese Aransas při požáru ve svém domě.

Zaplavená dálnice v texaském Houstonu

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Houston v neděli otevřel pro evakuované své hlavní konferenční centrum George R. Browna, což podle agentury Reuters vyvolává vzpomínky na hurikán Katrina, který před 12 lety zdevastoval New Orleans, kde na 30 tisíc lidí strávilo několik dní v bezútěšných podmínkách na stadiónu Superdom a 7000 dalších bylo právě v Brownově centru.

Ulice v Houstonu se proměnily v řeky

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Bílý dům mezitím oznámil, že v úterý navštíví Texas, v němž platí stav přírodní katastrofy, prezident Donald Trump.

Bouře a hurikány

Tropická brázda nízkého tlaku je cyklón vzniklý obvykle v oblasti tropů a pohybující se proti směru hodinových ručiček s větry o rychlosti nepřesahující 60 km/hod.

Tropická bouře jsou větry proudící proti směru hodinových ručiček o rychlosti od 60 do 118 km/hod. Tropické bouře obvykle dostávají lidská jména.

Dosáhnou-li větry rychlosti větší než 118 km/hod, hovoříme o hurikánu (oblast amerického pobřeží) a tajfunu (pobřeží jihovýchodní Asie).

Zdroj: Atlantic Oceanographic and Meteorological Laboratory

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků