Hlavní obsah
 

Nepokoje v USA rozdmýchávají zahraniční síly, tvrdí ministr

Do nepokojů ve Spojených státech, které vyvolala smrt černocha George Floyda, zasahují zahraniční aktéři snažící se ovlivnit všechny znesvářené strany. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr, který z titulu své funkce zastává i post generálního prokurátora USA.

 
Nepokoje v USA rozdmýchávají zahraniční síly, tvrdí ministr

Barr rovněž řekl, že federální bezpečnostní sbory se zaměřily na vypátrání podněcovatelů násilných akcí.

Dodal, že protesty spojené s pietou za Floyda se ve svůj prospěch snaží ukrást radikální skupiny včetně krajně levicového hnutí Antifa. Toto hnutí za strůjce násilností považuje americký prezident Donald Trump.

"Jsme svědky toho, jak se zahraniční aktéři na všech stranách snaží rozdmýchat násilí," řekl Barr o protestech.

Podle Barra je nepopiratelné, že mnozí Afroameričané ztratili důvěru v justiční systém Spojených států. "To se musí změnit," řekl. Zároveň zdůraznil, že násilí cestou ke změně není.

Snahy zastrašit spoluobčany

"Zatímco mnozí mírumilovně vyjadřují svůj hněv a žal, jiní se zmocnili protestů cestou násilí," řekl ministr spravedlnosti. "Takové nesmyslné anarchistické činy nejsou uplatněním práv podle prvního dodatku (americké ústavy)," řekl. První dodatek americké ústavy zaručuje svobodu projevu a shromažďování.

Násilnosti doprovází podle Barra také zločiny, jejichž cílem je vystrašit spoluobčany a zastrašit společnost. Přislíbil, že federální úřady strůjce podobných akcí dopadnou, a poznamenal, že kvůli násilí a rabování federální bezpečnostní složky dosud zadržely 51 lidí.

Spojenými státy už týden zmítají násilné nepokoje, které vyvolala smrt černocha George Floyda. Ten zemřel 25. května po zákroku policie v Minneapolis, která se jej pokoušela zadržet pro podezření z pokusu o zaplacení falešnou bankovkou.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zákrok policistů proti Georgi Floydovi a co mu předcházelo

Video: DRAGON WOK/DARNELLA FRAZIER, AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků