Hlavní obsah
Bradley Manning Foto: Profimedia.cz

Depeše z WikiLeaks se dostaly až k bin Ládinovi, chtějí dokázat žalobci

Američtí vojenští žalobci chtějí vojínu Bradleymu Manningovi, obviněnému v souvislosti s únikem čtvrt miliónu depeší diplomatů USA na server WikiLeaks, dokázat, že se materiál dostal i k šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámovi bin Ládinovi. Ve středu to uvedl server New York Times.

Bradley Manning Foto: Profimedia.cz
Depeše z WikiLeaks se dostaly až k bin Ládinovi, chtějí dokázat žalobci

Předložíme důkazy, že si Usáma bin Ládin od člena Al-Káida vyžádal a obdržel některé z kabelogramů ministerstva zahraničí a armádní zprávy, které Manning předal WikiLeaks, prohlašují žalobci.

Avizují také prezentaci internetové komunikace mezi Manningem a šéfem WikiLeaks Julianem Assangem. V korespondenci se oba muži mají mimo jiné vysmívat článku listu New York Times z března 2010 pojednávajícímu o tom, že Pentagon zařadil WikiLeaks mezi bezpečnostní hrozby.

Proces s Manningem začne v červnu a nikoliv březnu, jak bylo původně plánováno, rozhodla ve středu soudkyně. Proces má trvat zhruba šest týdnů. Bývalému armádnímu analytikovi nasazenému v Iráku, jemuž je teprve 25 let, hrozí doživotí. Mimo jiné je obviněn z napomáhání nepříteli.

Jeho právníci dali dříve na srozuměnou, že by se Manning mohl přiznat k předání depeší WikiLeaks a dalším méně závažným obviněním výměnou za to, že od závažnějších obvinění bude upuštěno. Část nabídky by mohla být přípustná, připustil vojenský soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků