Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Čínská kyberarmáda ohrožuje americkou

Schopnosti čínské armády na poli kybernetických útoků představují vážné nebezpečí pro americké ozbrojené síly v případném konfliktu. Uvádí to analýza zbrojní společnosti Northrop Grumman pro americký Kongres. Podle analýzy se za posledních deset let staly operace proti nepřátelským počítačovým sítím základním prvkem čínských obranných strategií.

Foto: Profimedia.cz
Čínská kyberarmáda ohrožuje americkou

"Čínské schopnosti při operacích proti počítačovým sítím narostly natolik, že mohou představovat opravdové nebezpečí pro americkou armádu při případném střetu," citovala z analýzy agentura Reuters. Zpráva pro Kongres přitom konstatuje, že schopnosti čínské armády rostou i díky tomu, že jí čínské soukromé firmy umožňují přístup k nejmodernějším technologiím.

Představitel amerického ministerstva obrany pod podmínkou anonymity agentuře Reuters řekl, že Pentagon bere kybernetickou hrozbu ze strany Pekingu vážně. "Pracujeme na způsobech, jak rozšířit sadu našich nástrojů, abychom na schopnosti čínské armády dokázali v případě potřeby odpovědět," uvedl.

Možné čínské operace

Mezi "operace proti počítačovým sítím" řadí analýza schopnost narušit protivníkovo technologické vybavení pro případ útoku i obrany. Dalším druhem operace je vykrádání citlivých údajů z cizích databází.

Analýza rovněž varuje před úzkým propojením čínské armády s čínskými státními telekomunikačními firmami. To podle dokumentu otevírá cestu pro narušování dodavatelských řetězců pro čínskou elektroniku využívanou v americké armádě.

Už loni se objevilo varování, že ve vyspělé americké technice se kvůli úsporám využívají elektronické  součástky z Číny, často z druhé ruky. [celá zpráva]

Je ale nutné si uvědomit, že Northrop Grumman patří k předním výrobcům vojenské techniky v USA a hledá nové pole působnosti a hlavně nové zakázky, protože v oblasti leteckého průmyslu začíná prohrávat s koncerny Boeing a zejména Lockheed.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků