Hlavní obsah
Pražský hrad Foto: Profimedia.cz

Vybírání českého prezidenta začne už dnes pro voliče, kteří budou hlasovat na americkém kontinentu. Volební místnosti se nejdříve otevřou kvůli časovému posunu na zastupitelských úřadech v Brazílii, a to v 17:00 středoevropského času. O hodinu později se začne hlasovat v Argentině, za další dvě hodiny na východním pobřeží USA.

Pražský hrad Foto: Profimedia.cz
Češi v Americe se už dnes vydají volit prezidenta

Štafeta voleb se pak přesune přes Austrálii, Asii a Afriku do Evropy, kde se bude hlasovat tradičně v pátek od 14:00. K volbám v cizině se podle informací ministerstva zahraničí přihlásilo na 7200 českých voličů. Je jich o necelou desetinu více než při sněmovních volbách v roce 2010.

Účast v cizině by stejně jako před třemi lety mohli zvýšit lidé, kteří si zajistili voličský průkaz ve své domovské obci. S ním je možné hlasovat ve kterékoli volební místnosti v Česku i okolním světě.

O průkaz, který v tuzemsku mohou využít například chalupáři nebo rekreanti, by lidé mohli požádat ještě dnes do 14:00 na obecních úřadech. Dvě hodiny po poledni totiž obce i zastupitelské úřady uzavřou voličské seznamy. Stejnou lhůtu zákon stanoví pro případné odvolání některého z devíti kandidátů na prezidenta z voleb. Podle dosavadních informací tento krok nikdo nechystá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků