Hlavní obsah
 

Část amerických policistů podpořila demonstranty

Agentura Reuters v pondělí zveřejnila snímky a záběry amerických strážců zákona, kteří během protestů proti policejnímu násilí pokleknutím nebo jiným gestem vyjadřují solidaritu s demonstranty. Protesty vypukly po úmrtí černocha George Floyda, jemuž klečel bělošský policista při zatýkání několik minut na krku i přesto, že muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat.

 
Část amerických policistů podpořila demonstranty

„Incidenty, jako byl tento, podkopávají práci policistů, kteří pracují na tom, aby byli obyvatelé v jejich sousedství v bezpečí,“ vysvětlit jeden z policistů vyjadřujících solidaritu s demonstranty Christopher Swanson.

Současné nepokoje se ve Spojených státech rozhořely poté, co policisté 2. května v Minneapolis v Minnesotě při zákroku usmrtili zatýkaného černocha George Floyda, jemuž klečel bělošský policista při zatýkání několik minut na krku i přesto, že muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Před Bílým domem došlo ke střetům demonstrantů s policií

Video: Reuters

Část incidentu zachytil náhodný kolemjdoucí na video. Bývalý policista Derek Chauvin, který na záznamu tiskne na Floydův krk koleno, čelí obvinění z vraždy. Před soud by měl poprvé předstoupit 8. června.

Zatímco někde čelila policie obviněním z příliš tvrdého postupu vůči demonstrantům, na jiných místech země se k nim připojila. Ve státě Michigan se například do pokojné manifestace zapojil místní šerif, šéf policie ve městě Santa Cruz zase poklekl s ostatními demonstranty na počest Floydovy památky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Nepokoje v New Yorku

Video: Reuters

Nepokoje propukly v době, kdy se v USA pomalu začínal vracet život k normálu po pandemii covidu-19. V souvislosti s ní přišlo o život přes 104 tisíc Američanů a přinesla významný ekonomický propad.

Hněv převážně černošských protestujících podle agentury AP podněcuje znechucení nad desetiletími rasismu v zemi založené bělošskými otrokáři, společně s nedávnou vlnou rasisticky motivovaných zabití. Řada expertů navíc upozorňuje, že pandemie covidu-19 zasáhla místní černošské komunity nepoměrně více než zbytek obyvatelstva, a to jak po zdravotní, tak i ekonomické stránce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků