Hlavní obsah
José Mujica Foto: Andres Stapff, Reuters

Bývalý uruguayský prezident po rezignaci na křeslo senátora odmítl penzi

Bývalý vůdce Uruguaye, třiaosmdesátiletý José Mujica, známý pod přezdívkou „nejchudší prezident na světě”, odmítl pobírat penzi. Bývalý gerilový bojovník, který stál v čele země v letech 2010 až 2015, se už dříve proslavil svým neobvyklým životním stylem. Informovala o tom stanice BBC.

José Mujica Foto: Andres Stapff, Reuters
Bývalý uruguayský prezident po rezignaci na křeslo senátora odmítl penzi

Po vypršení prezidentského mandátu působil Mujica od roku 2015 jako senátor. Na svůj post ale v úterý z osobních důvodů rezignoval s tím, že je „unaven po dlouhé cestě”. Odmítl zároveň pobírat důchod, na který má jako senátor nárok.

Mujica se těšil během svého prezidentského mandátu mezi Uruguayci velké popularitě především díky svému skromnému životnímu stylu. Po svém zvolení například odmítl žít v prezidentském paláci a zůstal na farmě nedaleko uruguayské metropole Montevidea. Většinu svého prezidentského platu pak daroval na charitu.

Jediným majetkem, který Mujica měl, když přebíral prezidentský úřad, byl jeho automobil Volkswagen Beetle z roku 1987. Populární modré auto si v roce 2014 od prezidenta chtěl kupec odkoupit za jeden milión dolarů (asi 22,7 miliónu korun). Ten však nabídku odmítl s tím, že by neměl čím přepravovat svého třínohého psa. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků