Hlavní obsah
Vyšetřovatelé prohledávají trosky na místě neštěstí. Foto: James Anderson, ČTK/AP

Bryant s dcerou mohli přežít. Jejich vrtulník ale neměl varovný systém

Nehoda vrtulníku, při níž zahynul hvězdný americký basketbalista Kobe Bryant, otevírá i spekulace, nakolik mohla tragédii zabránit lepší výbava stroje, konkrétně systém včasného varování před terénem.

Vyšetřovatelé prohledávají trosky na místě neštěstí. Foto: James Anderson, ČTK/AP
Bryant s dcerou mohli přežít. Jejich vrtulník ale neměl varovný systém

Americká agentura pro civilní letectví (FAA) tento systém přes doporučení Agentury pro bezpečnost v přepravě (NTSB) odmítla zařadit mezi povinnou výbavu, a tak ve vrtulníku Sikorsky S-76B chyběla, upozornily servery NBC a Daily Mail. Stroj v neděli narazil do srázu u Los Angeles, v oblasti panovala hustá mlha.

Jennifer Homendyová z NTSB v úterý upozornila, že FAA odmítla zařadit systém včasného varování před terénem do povinné výbavy dopravních vrtulníků přesto, že může prokazatelně zachraňovat životy.

Za daných podmínek by se systém hodil i pilotovi vrtulníku, který se zřítil. V oblasti, kde k nehodě došlo, byla tak hustá mlha, že nestartovaly ani policejní helikoptéry.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z místa neštěstí těsně po pádu helikoptéry s Bryantem na palubě.

Video: AP

Stroj podle leteckých dat narazil v neděli ráno do strmého srázu u Calabasas severozápadně od Los Angeles v rychlosti kolem 184 kilometrů v hodině – při nehodě zemřel Bryant, jeho 13letá dcera a dalších sedm lidí.

„Přirozeně mohl pomoci, ale nemůžeme z toho (přímo) vyvozovat, že by je zachránil,“ citoval Homendyovou server NBC.

TAWS (Terrain Awareness and Warning System, tedy varování před blízkostí terénu) je automatizovaný systém, jehož smyslem je varovat pilota před řízeným letem do prostoru, kde se nachází terénní překážka.

NTSB doporučila vydat pokyn k povinné instalaci systémů TAWS do všech vrtulníků po tragické nehodě vrtulníku Sikorsky S-76A++, což je podobný stroj jako ten, jenž v neděli vezl Bryanta, z března roku 2004. Při ní zahynulo všech deset lidí na palubě.

Příčina nedělního leteckého neštěstí je stále předmětem vyšetřování. Vyloučena sice není ani technická závada, jako pravděpodobnější se ale v tuto chvíli jeví spíš chyba pilota, na níž se mohla podílet nepřízeň počasí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků