Hlavní obsah
Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva na archivním snímku. Foto: Bob Strong, Reuters

Brazilského exprezidenta Lula odsoudili za korupci na dalších dvanáct let

Někdejší socialistický brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který si odpykává dvanáct let za korupci, byl ve středu odsouzen za stejný zločin a praní špinavých peněz na dalších dvanáct let.

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva na archivním snímku. Foto: Bob Strong, Reuters
Brazilského exprezidenta Lula odsoudili za korupci na dalších dvanáct let

Soud Lula v souvislosti s největším korupčním skandálem v historii země spojeným s ropnou firmou Petrobras uznal vinným v případě rekonstrukce jeho venkovského sídla, které pro něj dělaly firmy zapletené do systému přidělování státních zakázek za úplatky. Informovala o tom agentura AFP.

Třiasedmdesátiletý levicový politik nastoupil do vězení loni poté, co mu odvolací soud zvýšil na více než 12 let původní devítiletý trest za to, že přijal od jedné ze stavebních firem luxusní byt jako úplatek. Soudkyně Gabriela Hardtová ve středu dala za pravdu prokuratuře, že i rekonstrukce další z Lulových nemovitostí stejnou skupinou OAS proběhla jako protislužba v rámci zmíněné korupční aféry.

Podle AFP se celý trest přičte k tomu původnímu, neboť jejich součet nepřekračuje 30 let, které jsou maximální hranicí pro pobyt v brazilském vězení.

Exprezident vinu popírá a očekává se, že se stejně jako v prvním případě odvolá. Ani v předchozí kauze ještě nevyužil všechny možnosti, což však nemá vliv na jeho pobyt za mřížemi.

Lula, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, se dodnes se těší široké oblibě díky sociálním programům, které pozvedly z bídy miliony obyvatel. Loni se pokoušel navzdory trestu kandidovat na prezidenta a podle průzkumů byl jasným favoritem. Soud mu však účast ve volbách znemožnil.  [celá zpráva] Jeho náhradníka Fernanda Haddada s přehledem porazila současná hlava státu Jair Bolsonaro.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků