Hlavní obsah
Tropická bouře barry míří k pobřeží amerického státu Louisiana Foto: Christina Koch, ČTK/AP

Bouře Barry zesílila na hurikán, ohrožuje jih USA

Tropická bouře Barry na cestě k pobřeží amerického státu Louisiana zesílila na hurikán. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) živel provází vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině a jihu USA hrozí rozsáhlé škody zejména kvůli lijákům, které vyvolají povodně. Americký prezident Donald Trump v Louisianě vyhlásil stav nouze, což státu umožní čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů.

Tropická bouře barry míří k pobřeží amerického státu Louisiana Foto: Christina Koch, ČTK/AP
Bouře Barry zesílila na hurikán, ohrožuje jih USA

Hurikán se pohybuje rychlostí devět kilometrů za hodinu a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu. K pobřeží by se živel měl dostat kolem poledne místního času (kolem 19:00 SELČ) nebo v závislosti na rychlosti jeho pohybu i později, ve vnitrozemí by měl zeslábnout.

Podle meteorologů není u hurikánu Barry hlavní hrozbou silný vítr, ale velice intenzivní srážky, které ho budou doprovázet. Předpovědi udávají, že déšť bude mít podobu průtrže mračen a že na některých místech může spadnout během víkendu asi 250 až 500 milimetrů vody.

„Je to neuvěřitelně obrovská masa vlhkosti, je to úplně mimo tabulky,“ varoval dnes ředitel NHC Ken Graham. Podle něj se bude hurikán pohybovat tak pomalu, že intenzivní déšť čeká Louisianu celý víkend. Z břehů se tak může vylít nejen řeka Mississippi, ale i další toky.

Hladina Mississippi se ve městě New Orleans do pondělí podle meteorologů zvýší až o 5,2 metru. To je o 0,6 metru méně, než udávala předchozí předpověď. Protipovodňová hráz chránící město je vysoká šest až 7,5 metru.

Největší škody mají napáchat lijáky.

Foto: Matthew Hinton, ČTK/AP

Pro New Orleans hurikán znamená náročnou zkoušku protipovodňových opatření, která město po ničivém úderu hurikánu Katrina v roce 2005 modernizovalo. Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že New Orleans mohou obecně ohrozit lijáky, rozvodněná řeka a vzedmutí hladiny moře. "Čekáme všechny tři případy," dodal.

Barry již nyní komplikuje životy obyvatel v pobřežních oblastech Louisiany. Bez proudu se dnes ocitlo přes 45 tisíc odběrných míst. Největší výpadky podle AP hlásí okresy Jefferson, Lafourche, Assumption a Terrebone v jižní Louisianě u New Orleans.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků