Hlavní obsah

Bolivijci s vlajkou dlouhou 200 kilometrů demonstrovali za přístup k moři

Na dlouholetý spor o přístup k moři, který vedou Bolívie a Chile, se Bolivijci rozhodli upozornit netradičním způsobem. Námořní vlajku, rozvinuli na dvousetkilometrovém úseku mezi městy La Paz a Oruro. Do akce se zapojily tisíce lidí, kteří podle bolivijského prezidenta Eva Moralese ukázali jednotu země.

Bolivijci s vlajkou dlouhou 200 kilometrů demonstrovali za přístup k moři

Spory o úzký pás tichomořského pobřeží se táhnou desítky let. Bolívie přišla o část svého území během Pacifické války v letech 1879-1883. Chile tehdy dobylo na Bolívii a jejím spojenci Peru několik set kilometrů území zaručujícího nejen přístup k moři, ale i k cenným nalezištím nerostných surovin v pouštní oblasti Atacama. Bolívie pak v roce 1904 podepsala mírovou dohodu, která stvrdila ztrátu území v délce více než 400 kilometrů.

Kvůli strategickému a ekonomickému významu oblasti se však La Paz dlouhodobě snaží získat část svého území zpět, a v roce 2013 se kvůli tomu dokonce obrátil k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu.

Vlajku držely tisíce lidí

Foto: Juan Karita, ČTK/AP

Soudní řízení se nyní blíží ke konci a prezident Morales chce spektakulární akcí s vlajkou podpořit právní tým zastupující Bolívii před veřejným slyšením, které začne 19. března.

Letecký pohled na část vlajky

Foto: David Mercado, Reuters

„Tato vlajka, největší na světě, je živoucím znamením naší vůle překonat izolaci trvající už přes 100 let,” řekl prezident během slavnosti, jíž se podle informací vlády zúčastnilo na 100 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků