Hlavní obsah
Výstavba prototypů zdi na americko-mexických hranicích Foto: Reuters

Bič na azylanty: „bezpečné“ Mexiko

Protože způsob financování Trumpovy „velké krásné zdi“ na hranicích Spojených států a Mexika je stále nejistý, administrativa šéfa Bílého domu vymyslela další způsob, jak z jihu omezit nelegální imigraci do USA. Američtí diplomaté se podle serveru Politico snaží dotlačit Mexiko, aby podepsalo dvoustrannou úmluvu, jež by středoamerický stát označila jako „bezpečnou zemi“.

Výstavba prototypů zdi na americko-mexických hranicích Foto: Reuters
Bič na azylanty: „bezpečné“ Mexiko

Důvod je zřejmý - za nových podmínek by žadatelé ze středoamerických států museli o azyl žádat hned na území Mexika, aniž by vkročili do USA. Tím by jim dramaticky klesly azylové šance.

Jižní hranice je statisticky nyní klidnější

Nejde ovšem o úplnou novinku, podobný nápad už zvažovala administrativa předchozího šéfa Bílého domu Baracka Obamy, poznamenal zmíněný web s odvoláním na mexické vyjednavače. Ti však jedním dechem dodávají, že pod novým vedením Američané přidali na důraznosti.

Obdobnou dohodu už má Washington s Kanadou, kritici však oponují, že jde o zcela nesrovnatelné země. „Mexiko pro řadu lidí bezpečné rozhodně není, pro migranty a jejich rodiny to platí obzvlášť,“ citoval list New York Times Michelle Branéovou z nevládní organizace Women’s Refugee Commission.

Zaslíbený sever
V Mexiku žádá o azyl stále více lidí, zejména ze středoamerických zemí.
Za osm měsíců roku 2017 jich bylo zhruba 8800, sedminásobně víc než za rok 2013.
Ve srovnání s USA jde ale stále o zanedbatelný počet.
Tam bylo jen za letošní leden podáno přes 12 tisíc žádostí o azyl.

Ostatně i americké ministerstvo zahraničí turisty před cestami do některých oblastí Mexika varuje. Pět z tamních 31 států označilo ve své klasifikaci za stejně nebezpečné jako Sýrii nebo Severní Koreu.

USA by zřejmě musely nabídnout opravdu hodně, aby souseda k podpisu dohody „přesvědčily“. Nejde jen o reakci na Trumpovy rétorické výpady, důvodem jsou i blížící se prezidentské a parlamentní volby. Partaj nynější hlavy státu Enriqueho Peñy Niety před červencovým hlasováním nechce vypadat jako slaboch ustupující Washingtonu.

Ačkoliv americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) v dubnu varoval, že počet ilegálních přechodů hranice vzrostl, dosavadní statistiky úřadu ukazují, že celkový trend posledních let je spíš opačný - zaznamenaných pokusů o nelegální překročení hranice je jen zlomek oproti stavu na přelomu tisíciletí. Situace kulminovala v roce 2000 - 1,67 miliónu pokusů o přechod. V roce 2017 to bylo 310,5 tisíce.

Prezident trvá na svém

Přesný počet nelegálních přistěhovalců, hlavního terče protiimigračních snah Trumpovy administrativy, není z pochopitelných důvodů známý, ale většina odhadů se shoduje na tom, že v USA s populací přes 325 miliónů lidí žije zhruba 11 miliónů imigrantů bez dokladů.

Mimořádně nejistá je situace u takzvaných „snílků“, kteří do USA nelegálně přišli ještě jako nezletilí a jichž je v zemi zhruba 700 tisíc. Vízový program DACA, který je chránil před deportacemi, sice Trump loni na podzim zrušil, několik federálních soudů ale později toto rozhodnutí zablokovalo, a tak tito imigranti, prozatím, smějí zůstat.

Liberálnější křídlo republikánů v Kongresu usiluje spolu s demokraty o dohodu, která by umožnila „snílkům“ získat občanství. „Pokud zákon nebude zahrnovat zeď, myslím tím opravdovou zeď a velmi silnou bezpečnost na hranicích, nic neschválím,“ zopakoval Trump.

Donald Trump při prohlídce návrhů zdí, které by mohly oddělit USA a Mexiko, vyjádřil mimo jiné přání na její obtížnou překonatelnost.

Foto: Reuters

Zároveň kritizoval, že o nárocích imigrantů rozhodují soudy. Místo toho by je měli hned na hranicích vykazovat pohraničníci, míní. „Ten systém změníme,“ řekl s tím, že USA mají „zdaleka nejhorší imigrační zákony na světě“. Počet probíhajících soudních řízení v reakci na intenzivnější deportace nyní překračuje 650 tisíc, napsala agentura AP.

Trumpova administrativa přitom stupňuje tlak na více frontách, mimo jiné ukončováním výjimek pro ty, kteří dosud v USA pobývali na základě dočasné ochrany. Podle webu Huffington Post se to má týkat až 98 procent lidí z této skupiny.

Nutno podotknout, že v některých případech se „dočasnost“ notně protáhla. Skupina zhruba 54 tisíc lidí z Hondurasu, kteří podle nového rozhodnutí musejí Spojené státy opustit do roku 2020, pobývala na základě výjimky udělené po hurikánu, jenž se zemí prohnal v roce 1998.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků