Hlavní obsah
Seržant Bowe Bergdahl Foto: , ČTK/AP

Americký voják zadržovaný v Afghánistánu pět let Tálibánem přiznal dezerci

Americký voják Bowe Bergdahl v pondělí u vojenského soudu na základně Fort Bragg v Severní Karolíně přiznal dezerci a porušení služebních povinností. Bergdahl během nasazení v Afghánistánu opustil základnu a dal se zajmout povstalci z Tálibánu, kteří ho vyměnili o pět let později za pět svých zajatých bojovníků.

Seržant Bowe Bergdahl Foto: , ČTK/AP
Americký voják zadržovaný v Afghánistánu pět let Tálibánem přiznal dezerci

Jednatřicetiletému Bergdahlovi hrozí až trest smrti. Jeho právníci kromě jiného poukazují na to, že proces s ním nemůže být spravedlivý, protože ho politicky ovlivnil prezident Donald Trump. Ten loni v předvolební kampani prohlásil, že Bergdahl je „zrádce, který by měl být popraven“.

Bergdahl zmizel ze základny ve východním Afghánistánu 30. června 2009. Podrobnosti nejsou veřejně známy. Objevily se zprávy, že ho tálibové mučili, ale také zprávy o tom, že se s vězniteli sžil a například s nimi hrával různé hry.

Tálibán ho vyměnil po pěti letech v roce 2014. Tehdejší prezident Barack Obama za to byl kritizován, protože USA za jeho vydání propustily pět vězněných členů Tálibánu.

Bergdahl po svém propuštění podstoupil terapie a vrátil se do aktivní služby. Později se také objevila zpráva, že chce armádu opustit.

Související témata:

PÁTEK: Afgánští muži přicházejí na modlitbu v Kábulu.

Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Bojovníci Tálibánu

Foto: Mohammad Shoiab , Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků