Hlavní obsah
Američtí vojáci v Afghánistánu Foto: Oleg Popov, Reuters

Americký voják dostal doživotí za vraždu afghánského civilisty

Americký vojenský soud odsoudil ve středu k doživotnímu vězení 27letého seržanta Derricka Millera, který loni zabil bezbranného afghánského civilistu. Byl obviněn z připravené vraždy. Porota neuvěřila obhajobě, že střílel v sebeobraně, uvedl list Boston Globe.

Američtí vojáci v Afghánistánu Foto: Oleg Popov, Reuters
Americký voják dostal doživotí za vraždu afghánského civilisty

Sedmadvacetiletý Derrick Miller loni v září zastavil muže, který se přiblížil k vojenskému stanovišti, donutil ho lehnout si na zem a když Afghánec neodpovídal na jeho otázky, střelil ho do hlavy.

Millerův obhájce Charles Gittins se snažili přesvědčit porotu, že voják jednal v sebeobraně. Afghánce zastavil, aby ho vyslechl, když se přiblížil postavení minometu. Afghánec se podle obhájce pokusil Millerovi vytrhnout zbraň.

Porotci ale takovému popisu událostí neuvěřili.

Další voják vypověděl, že seržant vyhrožoval Afghánci, že ho zabije, jestli mu neřekne pravdu. Na ležícího Afghánce si klekl a pak ho střelil do hlavy.

Rozsudek nad Millerem není prvním letošním verdiktem amerických vojenských soudů kvůli incidentům v Afghánistánu. V květnu byl odsouzen ke 12 a půl roku vězení voják, který zastřelil spícího zajatce. Muži rovněž hrozilo doživotní vězení, mírnější trest ale dostal kvůli tomu, že trpěl duševní poruchou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků