Hlavní obsah
Zřícená helikoptéra na Aljašce, v níž cestoval Petr Kellner Foto: Alaska Mountain Rescue Group, Reuters

Americké úřady vyzvedly vrak vrtulníku, v němž zahynul Kellner

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) vyzvedl na Aljašce vrak vrtulníku, v němž zahynul minulou sobotu miliardář Petr Kellner spolu s dalšími čtyřmi lidmi na palubě. Současně tam poslal tým vyšetřovatelů, kteří mají zkoumat důkazy týkající se nehody, uvedla regionální televize KTUU TV.

Zřícená helikoptéra na Aljašce, v níž cestoval Petr Kellner Foto: Alaska Mountain Rescue Group, Reuters
Americké úřady vyzvedly vrak vrtulníku, v němž zahynul Kellner

Vrak, který byl nalezen na ledovci Knik, je zpátky v městečku Palmer na „bezpečném, zajištěném místě“, řekl místní televizi regionální šéf NTSB Clint Johnson. „Přijede tým šesti až osmi lidí, kteří budou nejdřív pracovat na vraku a podnikat další činnosti během příštího týdne,“ uvedl Johnson. V sobotu podle něj ze Seattlu dorazí vyšetřovatel pověřený případem a následovat ho bude zbytek vyšetřovacího týmu.

Na cestě na Aljašku jsou podle Johnsona také dva specialisté na vrtulníky. Jednoho vyslal konstruktér vrtulníku, jímž je firma Airbus, a druhého výrobce motoru, společnost Safran Helicopter Engines. „Bude tu mnoho věcí, v nichž budeme nadále postupovat kupředu, pokud jde o vyšetřování nehody,“ ujistil Johnson. „Zásadní součástí toho samozřejmě je, že si budeme moci vrak s inženýry osahat,“ dodal Johnson. Trosky vrtulníku se podle něj našly v nadmořské výšce kolem 6000 stop (necelých 1830 metrů).

Johnson ujistil, že všichni experti vrak zdokumentují a podrobně prozkoumají, aby odhalili případné vady nebo mechanické problémy, které by vedly k nehodě. Vyšetřovatel přitom vyjádřil úlevu, že se vrak vůbec podařilo vyzvednout - vzhledem k povětrnostním podmínkám v oblasti zřícení, včetně nebezpečí lavin. "Jsme šťastní, ba přímo nadšení, že jsme dokázali vrak vyzvednout," řekl hlavní vyšetřovatel.

Helikoptéra Airbus AS350B3 se šesti lidmi na palubě havarovala v oblasti ledovce Knik v sobotu večer. Podle vyšetřovatelů měl být 10 až 15 stop (3 až 4,5 metru) pod potřebnou úrovní a místo přistání narazil ve výšce 1828 metrů do skalního masivu. Helikoptéra se po nárazu do skály skutálela asi 244 až 274 metrů po svahu dolů.

Vyšetřování týmu NTSB by mohlo mimo jiné přinést odpovědi na otázku, proč byli záchranáři upozorněni na nezvěstný stroj až dvě hodiny poté, co vrtulník společnosti Soloy Helicopters přestal vysílat satelitní trasovací signál.

Kellner ve svých 56 letech zahynul, když si se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing, což je extrémní sport, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu. Při nehodě zahynuli kromě Kellnera také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků