Hlavní obsah
Soud propustil Debru Milkeovou po 22 letech v cele smrti. Foto: Mark Henle, ČTK/AP

Američanku propustili po 22 letech v cele smrti

Osvobozující verdikt si v pondělí vyslechla jednapadesátiletá Američanka, která strávila více než dvacet let v cele smrti. Žena byla v roce 1990 odsouzena k nejvyššímu trestu, podle výsledku nového procesu se však ničeho nedopustila. Nejdéle nevinně pykajícím vězněm v amerických dějinách byl Ricky Jackson, který vysoudil odškodné přes milión dolarů (25,4 miliónu korun).

Soud propustil Debru Milkeovou po 22 letech v cele smrti. Foto: Mark Henle, ČTK/AP
Američanku propustili po 22 letech v cele smrti

Předchozí soudce poslal podle agentury AP Američanku za mříže pouze na základě výpovědi nespolehlivého policisty.

Debra Milkeová z Arizony čekala za mřížemi na popravu 22 let poté, co ji soudce uznal vinnou z vraždy čtyřletého syna Christophera. Toho podle obžaloby v prosinci 1989 oblékla do jeho oblíbeného oděvu a řekla mu, že půjdou do obchodního domu za Santa Clausem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pak jej předala dvěma mužům, kteří dítě převezli do arizonské pouště a tam jej zastřelili. Oba muži byli rovněž odsouzeni k smrti, proti Milkeové však u soudu odmítli svědčit. Obžaloba za motiv činu označila životní pojistku na 5000 dolarů (130 000 korun). Žena se také podle prokuratury již nechtěla o syna starat, zároveň ale chtěla zabránit tomu, aby jej měl v péči otec.

Svědectví nespolehlivého detektiva

Odvolací soud však předloni původní verdikt zrušil a nařídil nový proces. Při něm nyní soudkyně Rosa Mrozová dospěla k závěru, že hlavním a nedostatečným důkazem obžaloby bylo svědectví nedůvěryhodného detektiva, podle něhož se žena při výslechu přiznala.

Výpověď však nebyla nikde zaznamenána a žena ji před soudem popřela. Zásadním opomenutím žalobců podle soudu bylo, že v původním procesu neuvedli, kdo je oním vyslýchajícím detektivem. Šlo totiž o muže, který byl později po řadě postihů od policie vyloučen a který v jiných případech opakovaně prokazatelně lhal pod přísahou či používal násilí pro vynucení kýžené výpovědi.

Soudkyně tak v pondělí definitivně zrušila obvinění Milkeové poté, co prokuratura neuspěla se svým posledním odvoláním.

Za 39 let života milión dolarů

Devětapadesátiletý Ricky Jackson z amerického Ohia, kterého loni propustili po 39 letech z vězení, kde seděl za vraždu, kterou ale nespáchal, dostane přes milión dolarů (25,4 mil. korun) odškodného.

Ricky Jackson byl ve vězení nevinně 39 let

Foto: Kim Palmer, Reuters

Soud v Ohiu ve čtvrtek nařídil, aby stát Jacksonovi, nejdéle nevinně pykajícímu vězni v amerických dějinách, vyplatil kompenzaci v souladu se zákonem přijatým parlamentem v Ohiu. Ten stanoví 142,5 dolaru za den, děleno dvěma – v jeho případě 14 178 dnů. „Netušil jsem to. Dozvěděl jsem se o tom od vás,“ řekl Jackson zpravodaji deníku Cleveland Plain Dealer.

Jacksona odsoudili spolu s Wileym Bridgemanem a jeho bratrem Kwamem Ajamuem za vraždu Harolda Frankse spáchanou v roce 1975.

Porota ho uznala vinným poté, co tehdy 12letý chlapec Eddie Vernon tvrdil, že útok viděl. Po letech však svědectví stáhl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků