Hlavní obsah
 

Američané vyslali k Měsíci sondu, prozkoumá jeho atmosféru

Z amerického kosmického střediska Wallops ve Virginii v sobotu odstartovala kosmická raketa Minotaur V s lunární sondou LADEE. Ta bude zkoumat měsíční prach a také mimořádně tenkou atmosféru zemského souputníka.

 
Američané vyslali k Měsíci sondu, prozkoumá jeho atmosféru

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil sondu v naplánovaný čas 05:27 SELČ. Mise bude trvat šest měsíců, z toho asi měsíc si vyžádá přiblížení družice na určenou lunární oběžnou dráhu. Aparát LADEE, který má velikost menšího auta, výzkum završí nárazem do měsíčního povrchu.

Výzkum lunární atmosféry stojí NASA asi 280 miliónů dolarů (5,5 miliardy Kč). "Lidi občas zaskočí, když mluvíme o měsíční atmosféře, protože ve škole nám říkali, že Měsíc ji nemá. On ji ale má. Je opravdu velice tenká," řekla vědkyně úřadu NASA Sarah Nobleová. Plynný obal je přitom tak tenký a jemný, že přistávání kosmických aparátů ho může "rozbouřit".

Raketa Minotaur V před startem

Foto: Carla Cioffi, ČTK/AP

Sonda zůstane na oběžné dráze

Pro vesmírné středisko Wallops byl sobotní start premiérovým letem do hlubšího vesmíru. Základna je totiž využívána převážně pro výzvědné účely, takže sondy končí svou pouť na oběžné dráze kolem Země.

Zajímavostí také je samotná raketa Minotaur V. Ta vychází ze čtyřstupňové verze, kterou tvoří dva stupně mezikontinentální balistické střely Minuteman II a dva stupně nosiče Pegasus-XL, je ale navíc doplněna o pátý stupeň. Ten slouží k dopravení nákladu na geostacionární oběžnou dráhu a k meziplanetárním misím. Raketa Pegasus je výjimečná v tom, že startuje z podvěsu letadla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků