Hlavní obsah

Američan, který cestoval s vážnou TBC, se omluvil

Muž, který cestoval aerolinkami z USA do Evropy a zpět s nebezpečnou formou tuberkulózy, se omluvil spolucestujícím za problémy. Jednatřicetiletý právník Andrew Speaker lituje, že nedbal rad lékařů a odjel na líbánky do zahraničí. Popřel ale, že by mu americké úřady zakázaly cestovat. Prý mu to jen nedoporučily.

Američan, který cestoval s vážnou TBC, se omluvil

"Cítím se hrozně... Velmi lituji trápení či bolesti, kterou jsem někomu způsobil," řekl Speaker v televizi ABC. "Doufám jen, že mi mohou odpustit a pochopit, že jsem byl opravdu přesvědčen, že nikoho nevystavuji nebezpečí," dodal.

Muž, který je nyní v izolaci v Denveru, při svém cestování po Evropě použil 24. května i dva lety ČSA - z Říma do Prahy a z Prahy do Montrealu. [celá zpráva]

Tchán nakaženého pasažéra pracuje ve výzkumu TBC

Tchán pasažéra pracuje jako mikrobiolog ve Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě, kde se zabývá výzkumem tuberkulózy. Popírá, že by zeťova nákaza pocházela od něj.

"Součástí mé práce jsou pravidelné testy na tuberkulózu. Tuberkulózu nemám a nikdy jsem ani neměl. Původ zeťovy tuberkulózy není u mne ani v laboratořích střediska. Jako rodič, častý pasažér i biolog si uvědomuji možná rizika TBC. Nikdy bych vědomě nevystavil svou dceru, přátele nebo kohokoliv jiného nebezpečí vyplývajícího z nemoci," řekl Robert Cooksey.

Američana Andrewa Speakera z Atlanty ve státě Georgia informovali lékaři v Římě, že je nakažen vzácným druhem tuberkulózy, na který nezabírají léky. Sdělili mu, aby se obrátil na italské lékaře a nevracel se transatlantickou linkou. Muž se přesto rozhodl k cestě domů. Aby se vyhnul přísnější kontrole amerických úřadů, odletěl do Prahy a odtud pak přes kanadský Montreal pokračoval do USA. 

Americký úředník na hranicích Speakerův pas zkontroloval a ačkoliv měl v počítačové databázi upozornění, že muž by měl být v karanténě, pustil jej po dvou minutách dál. Záležitostí se už zabývají také poslanci amerického Kongresu.

Speaker je nyní v péči lékařů a úřady se snaží dohledat též všechny osoby, s nimiž přišel do kontaktu, aby se podrobili prohlídce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků