O verdiktu rozhodla u vojenského soudu sedmičlenná porota, kde bylo pět příslušníků námořní pěchoty a dva námořníci.

Původně se zdálo, že Gallagher bude potrestán za to, že ubodal zajatého sedmnáctiletého iráckého radikála. Při činu ho viděli svědci. Zvrat v případu přineslo svědectví zdravotníka jednotky Coreye Scotta. Ten řekl, že velitel sice začal bodat zajatce zraněného při náletu, jehož stav se podařilo stabilizovat, ale nezpůsobil mu vážná zranění.

Vypověděl, že sedmnáctiletého militanta sám udusil, když mu ucpal vývod, jímž dýchal. Hájil se, že to udělal, protože věděl, že by ho Iráčané u výslechů stejně umučili. Sám stíhán nebude, protože mu byla slíbena za výpověď amnestie.

Udusil jsem mladíka z IS, aby ho nemučili, tvrdil u soudu americký zdravotník

Žalobce jeho výpověď označil za účelovou, protože až do soudu nikdy nemluvil o tom, že Iráčana zabil. Žalobce řekl, že takto vypovídal, aby veliteli pomohl vyhnout se trestu.

Porota, jejíchž šest členů také sloužilo v bojích, však rozhodla, že Gallagher, který za svých osm nasazení dostal řadu vyznamenání, je nevinný. Uznali ho vinným jen za to, že pózoval s mrtvým tělem, za což může dostat maximálně čtyři měsíce. Na svobodu se dostal hned, protože byl ve vazbě devět měsíců.