Obhájci zpřísnění podmínek pro provádění interrupcí tvrdí, že právo na život nenarozeného dítěte je nadřazeno všem ostatním právům. „Tento zákon je důkazem toho, jak hluboce je zakořeněné přesvědčení, že každý život je vzácný a že každý život je posvátným darem od Boha,“ uvedla guvernérka ve svém prohlášení.

Poté, co norma vstoupí v platnost, hrozí přísné sankce těm, kteří zákrok provedou. Dotyčnému bude hrozit trest deseti až 99 let vězení. Žena, která interrupci podstoupí, trestně odpovědná nebude.

Republikáni chtějí, aby se zpochybnil precedenční rozsudek z roku 1973 v případu Roeová versus Wade, což interrupce v USA de facto legalizovalo.

„Mnoho Američanů, včetně mě, nesouhlasilo, když v případu Roeová versus Wade padl rozsudek,“ řekla guvernérka. „Zastánci tohoto zákona se domnívají, že nastal čas, aby se Nejvyšší soud USA tímto rozsudkem opět zabýval,“ dodala Iveyová.

Proti zákonu hodlají protestovat některé americké lidskoprávní organizace, Americká unie občanských práv (ACLU) ho chce napadnout u soudu.