„Byl to pravý americký hrdina. Nikdy nebažil po ocenění či slávě, prostě sloužil vlasti. Jsem tak pyšný, že jsem s ním mohl pracovat a že jsem mohl vyprávět jeden z jeho příběhů,” napsal na Twitteru k Mendezově úmrtí herec Ben Affleck. Právě on film Argo režíroval a zahrál si v něm i agenta Mendeze.

Příběh záchrany šesti amerických diplomatů z Íránu se dostal na veřejnost až koncem 90. let minulého století. Riskantní operace se uskutečnila v lednu 1980 a týkala se šesti Američanů, jimž se během revoluce podařilo uprchnout z ambasády v Teheránu do domu kanadského velvyslance. Mendez zincenoval natáčení fiktivního filmu v Íránu a za dramatických okolností nakonec Američany jako „kanadský filmový štáb” dostal domů.

Tony Mendez na premiéře filmu Argo ve Washingtonu v roce 2012l. Na plakátu za ním je Ben Afleck ztvárňující ve snímku jeho postavu.

Tony Mendez na premiéře filmu Argo ve Washingtonu v roce 2012l. Na plakátu za ním je Ben Afleck ztvárňující ve snímku jeho postavu.

Původně vystudoval úmění

Antonio Mendez vystudoval umění na Coloradské univerzitě a poté začal pracovat u filmu jako ilustrátor, než ho v roce 1965 najala CIA. Pracoval pro ni 25 let a zabýval se zejména právě vytvářením falešných identit a krytím agentů. Pracoval na řadě zahraničních postů, většinou v Asii.

Po odchodu od CIA napsal několik vzpomínkových knih, ta poslední o tajných taktikách CIA za studené války by měla vyjít letos v květnu, uvedla v neděli CNN.