Incident se stal ve virginském Charlottesvillu v polovině loňského srpna. Stovky bělošských rasistů a neonacistů tam na shromáždění provolávaly nacistická hesla, lidé v davu hajlovali a nesli nacistické symboly. Napětí bylo patrné i následující den, kdy se střetli neonacisté s odpůrci a události pak vyvrcholily útokem Fieldse, který autem najel do davu.

Místní úřady byly za postup při událostech v Charlottesvillu kritizovány. Selhala údajně jak policie, tak vláda. Chaos panoval už před pochodem, kdy se v ulicích města odehrávaly potyčky příslušníků obou táborů. Kromě dvaatřicetileté Heather Heyerové zemřeli také dva policisté z vrtulníku, který se zřítil. Po tehdejších událostech se svých postů vzdalo několik členů městské správy.

K připomenutí oběti Heather Heyerové se po incidentu v Charlottesvillu sešly stovky lidí také v Los Angeles.

K připomenutí oběti Heather Heyerové se po incidentu v Charlottesvillu sešly stovky lidí také v Los Angeles.

FOTO: Profimedia.cz

Žádná sebeobrana

Porota dnes odmítla argument obhájců, že jednadvacetiletý útočník jednal v sebeobraně. Podle posudku psychologů měl Fields dlouho psychické problémy a trpěl bipolární poruchou, v době činu byl ale příčetný.

Výrok poroty extremista vyslechl v klidu s rukama zkříženýma na prsou. Konečný verdikt, který ze zákona nemůže být vyšší než návrh poroty, vynese soudce Richard Moore na zasedání soudu naplánovaném na 29. března. Podle znalců americké justice virginské soudy většinou návrh poroty respektují.