Američtí zákonodárci jsou podle agentury k vysvětlení zatím skeptičtí. Saúdská Arábie tvrdí, že Džamál Chášakdží zemřel po bitce s muži, s nimiž měl v budově konzulátu schůzku. Turecko tvrdí, že Saúdové smrt plánovali a z Rijádu vyslali zvláštní komendo, které muže umučilo.

ČTĚTE TAKÉ
Saúdská Arábie přiznala, že zmizelý novinář na jejím konzulátu zemřel

Trump dnes prohlásil, že oznámení Saúdské Arábie je dobrým a velkým prvním krokem. Uvedl také, že si nyní chce promluvit se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem a teprve hodlá přijmout případná opatření.

Podle Trumpa by měla být Saúdská Arábie potrestána "nějakou formou sankcí". Šéf Bílého domu by ale byl rád, kdyby sankce nepostihly americký prodej zbraní Saúdské Arábii. Zdůraznil také, že Spojené státy potřebují Saúdskou Arábii jako protiváhu Íránu na Blízkém východě.

Americký prezident již minulý týden řekl, že nechce, aby případná americká reakce znamenala ztrátu amerických pracovních míst kvůli tomu, že USA zastaví prodej zbraní a vojenského vybavení do Saúdské Arábie, která je na Blízkém východě klíčovým spojencem USA. K zastavení zbrojních dodávek již vyzvali někteří senátoři.