Novou, sníženou bilanci obětí oznámil prezident Juan Manuel Santos. Místní krizový štáb informoval o devíti mrtvých. Záchranáři vytáhli z vody 133 lidí, dvacet osob skončilo v nemocnici v Guatapé.

„Máme oficiálně devět mrtvých, 99 lidí jsme vytáhli z vody záhy po potopení lodi a dalších čtyřicet se zachránilo vlastními silami. Evidujeme ale 28 lidí, které jejich příbuzní pohřešují,” uvedla Margarita Moncadová z oddělení pro nouzové situace departamentu Anioquia.

Na severozápadě Kolumbie se potopila výletní loď s asi 170 lidmi na palubě.

Na severozápadě Kolumbie se potopila výletní loď s asi 170 lidmi na palubě.

FOTO: Reuters

Výletní loď Almirante se čtyřmi palubami se potopila asi ve dvě hodiny odpoledne místního času na jezeře Guatapé, které leží zhruba 70 kilometrů západně od Medellínu. Místní úřady zatím neuvedly informace k případné příčině nehody, podle svědků i fotografií byla loď zřejmě přetížená.

Kapitán hasičů Luis Bernardo Morales řekl k příčině potopení: „Nevíme, zda šlo o mechanickou závadu, přetížení nebo něco, co souviselo s proudy.”

Necelou stovku výletníků se podařilo zachránit.

Necelou stovku výletníků se podařilo zachránit.

FOTO: Social Media, Reuters

„Řekli nám, ať se přesuneme na jednu stranu, pak zas na druhou a nakonec dopředu, potom se loď začala potápět,” popsala situaci jedna ze zachráněných Nora Pérezová. Dodala, že loď se potopila krátce poté, co opustila molo. Uvedla také, že kapitán opustil loď jako jeden z prvních.

Další svědkyně Louisa Murphynová řekla BBC: „Viděli jsme věci létat z boku lodi. A během, myslím, asi dvaceti sekund se loď potopila a vidět z ní byla jen horní paluba. 

Pasažéři neměli záchranné vesty

„Moje děti plakaly a já jsem křičela: zachraňte mé děti, zachraňte mé děti,” vypověděla jedna z turistek, která měla štěstí, že seděla až na horní palubě. Nejvíce lidí ale bylo na první palubě.

Neštěstí si vyžádalo devět mrtvých, dalších 28 lidí se pohřešuje.

Neštěstí si vyžádalo devět mrtvých, dalších 28 lidí se pohřešuje.

FOTO: Luis Benavides, ČTK/AP

Na videu, které koluje na sociálních sítích, je vidět, jak se loď potápí a kolem ní se sjíždějí malé loďky pasažérům na pomoc. Je na něm rovněž patrné, že lidé nemají záchranné vesty. Podle několika účastníků osudné plavby, které citoval kolumbijský tisk, nedostali výletníci před cestou žádné instrukce, co mají v případě nouze dělat.