První rodina USA balí a chystá se k odjezdu do nového bydliště v luxusní washingtonské čtvrti Kalorama. Čtvrteční Obamovo úřadování se omezilo na běžnou denní schůzku s poradci a na oběd s viceprezidentem Joe Bidenem.

Bílý dům se připravuje pro nového nájemníka

Bílý dům se připravuje pro nového nájemníka

FOTO: Carlos Barria, Reuters

Úplně posledním Obamovým státnickým činem je závěrečná série milostí a prominutí trestu, jakých v minulých týdnech podle médií udělil stovky. Největší reakci vyvolalo zkrácení trestu pro Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks statisíce tajných armádních a diplomatických dokumentů. Mezi posledními omilostněnými jsou pachatelé nenásilných, většinou drogových deliktů.

Michelle Obamová se loučí s Bílým domem.
Stěhování je v plném proudu.

Stěhování je v plném proudu.

FOTO: Cliff Owen, ČTK/AP

V Bílém domě už zůstalo jen pár členů prezidentského týmu. Fotografie Obamy a jeho rodiny pomalu mizí ze zdí chodeb západního křídla, kde jsou kanceláře prezidenta a jeho poradců. Mnoho z nich je prázdných, zbylí úředníci Obamova štábu odvážejí krabice s dokumenty, odevzdávají úřední mobily a loučí se s personálem.

Obamovi se stěhují z Bílého domu

Obamovi se stěhují z Bílého domu.

FOTO: Yuri Gripas, Reuters

Navzdory porážce demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové svou poslední tiskovou konferenci Obama ve středu zakončil optimisticky. "Je pravda, že za zavřenými dveřmi nadávám víc než na veřejnosti," zněla závěrečná prezidentova slova. "Občas jsem naštvaný a znechucený jako kdokoli jiný. V duši ale cítím, že budeme OK. Musíme jen o to bojovat, musíme pro to pracovat a nepokládat to za samozřejmost," řekl.