Finančník maďarsko-židovského původu se podle zdrojů WSJ nechal vytočit a neuváženě investoval. Muž, který v roce 1992 masivním útokem na libru pokořil britskou národní banku (Bank of England), předpokládal, že Trumpovo vítězství položí trhy na kolena. Stal se však pravý opak.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Hledání skutečného lídra

Dílčí prohra ale George Sorose, který otevřeně a vehementně podporoval demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, příliš mrzet nemusí. I po odepsání miliardy dolarů mu zbyde majetek v hodnotě asi třiceti dalších.

Probudila se temná síla

Jak se Sorosovi povede za Trumpova prezidentování, se teprve uvidí. Jisté je, že přátelé z obou magnátů nebudou. V povolebním rozhovoru pro americký deník The New York Times se finančník nechal slyšet, že se „probudily temné síly a my s tím musíme něco udělat“. Reagoval tím na vlnu nenávistných útoků na menšiny, které se vzedmuly po Trumpově vítězství. Zvoleného prezidenta Soros označil za potenciálního diktátora.

Soros je občansky aktivní a snaží se ovlivňovat směřování společnosti, zejména v postkomunistickém bloku, tedy i v ČR. Činí tak jednak přímo a jednak prostřednictvím nadací. Hlásá, že je jeho cílem podporovat otevřenou, svobodnou a tolerantní společnost. Kritici ho ale osočují z bezohlednosti, protože většinu svého majetku Soros získal spekulacemi na trhu.

V Česku Soros podporuje mimo jiné neziskovou organizaci Člověk v tísni nebo Nadaci Open Society Fund Praha, kterou v české metropoli roce 1992 založil.