Trump při svém úterním setkání s novináři v New Yorku odmítl, že by ho zavazoval zákon proti nepotismu, tedy přednostnímu obsazování úřadů svými příbuznými. Prohlásil však, že se chce vyhnout zdání, že je v konfliktu zájmů, takže by Kushnera, který mu stejně jako jeho děti pomáhal v kampani, nezaměstnal v Bílém domě, ale udělal by z něj vyslance.

„Prezidentovi Spojených států jsou dovoleny jakékoliv konflikty, které chce, ale to já dělat nechci,“ prohlásil Trump a dodal, že jeho zeť Kushner, který je židovského vyznání, „by mohl být velmi nápomocen“ při snaze vyřešit konflikt mezi Izraelem a Palestinci mírovou cestou. Manžel jeho dcery je podle něj dostatečně schopný a také Blízký východ zná.

„Rád bych měl tu možnost být tím, kdo uzavře mezi Izraelem a Palestinci mír,“ poznamenal Trump. „Spousta lidí, skutečně výteční lidé mi říkají, že to je nemožné, že to nejde. S tím nesouhlasím, myslím, že mír jde uzavřít. Mám důvody pro to, věřit, že toho mohu dosáhnout,“ dodal.

Do OSN nominoval ženu

Trump pokračuje ve výběru svých budoucích spolupracovníků. Ve středu nominoval na post velvyslankyně v OSN guvernérku Jižní Karolíny Nikki Haleyovou. Nejenže jde o první ženu, ale současně je Haleyová první osobou jiné pleti než bílé, kterou Trump vybral. Guvernérka je indického původu.

Pozoruhodné je, že Haleyová byla během republikánských primárek Trumpovou kritičkou.

Druhou ženou v kabinetu bude milionářka Betty DeVosová (58). Tuto známou stoupenkyni privatizace vzdělávání si Trump vybral za ministryni školství.

DeVosová se podle listu The Washington Post silně zasazovala o rozšíření programu poukázek umožňujících rodičům poslat své potomky studovat na soukromé či církevní školy, což odpovídá Trumpovým slibům. Výběr současně vyjadřuje ochotu hledat vhodné uchazeče mimo okruh svých věrných: DeVosová přispěla na kampaň Trumpových soupeřů o republikánskou nominaci Carly Fiorinaové a Jeba Bushe, než přenesla podporu na Marka Rubia.