I když jde o zlomek všech afghánských vojáků, kteří se v USA cvičí - od roku 2007 jich bylo 2200 - přesto tyto dezerce vyvolávají pochybnosti o kvalitě bezpečnostních prověrek účastníků výcviku.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Od září opustilo bez povolení vojenské základny osm afghánských vojáků bez souhlasu, řekl mluvčí Pentagonu Adam Stump. Od ledna 2015 je jich nezvěstných již 44.

Dezerce může poškodit demokraty

Stump slíbil také zostření výběrových kritérií pro ty afghánské vojáky, kteří se budou cvičit v USA, aby se odchody bez povolení neopakovaly.

Nejmenovaný představitel ministerstva ale dodal, že nejsou žádné důkazy, že by se tito Afghánci dopustili nějakého zločinu nebo představovali hrozbu pro Spojené státy.

Dezerce může také před prezidentskými volbami poškodit demokraty. Posílila příznivce republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který kritizoval Baracka Obamu, že selhal při prověrkách imigrantů z muslimských zemí. Obama se snažil ukončit nákladnou patnáct let dlouhou válku v Afghánistánu. Jeho vláda utratila miliardy dolarů na podporu a výcvik Afghánců, aby mohli američtí vojáci odejít.