Zeman přišel do Olympijské vesnice mimo jiné se svou chotí oblečen do bundy českého týmu, na očích měl sluneční brýle a k českému domu ho organizátoři odvezli na golfovém vozíku.

Prohlédl si zázemí mise a setkal se mimo jiné s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem, šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou či Karlou Šlechtovou, ministryní pro místní rozvoj. Tu v Riu zanedlouho vystřídá Kateřina Valachová, šéfka resortu školství, mládeže a tělovýchovy.

„Vyhráli jste už jen tím, že jste tady," řekl Zeman sportovcům, mezi kterými byli vodní slalomáři Kateřina Kudějová a Jiří Prskavec, sportovní střelci Adéla Bruns s Libuší Jahodovou, veslařští bratři Vetešníkové či stolní tenistka Iveta Vacenovská.

Miloš Zeman v olympijské vesnici se svou manželkou Ivanou

Miloš Zeman v olympijské vesnici se svou manželkou Ivanou.

FOTO: @PREZIDENTmluvci

„Nejsou tu ale jen sportovci, ale i realizační týmy. Když se prohraje, může za to tým, když se vyhraje, může za to jenom sportovec. Takže připíjím na úspěch realizačních týmů," prohlásil Zeman a pozdvihl číši bílého vína.

Věří ve start Sáblíkové

Zeman se opět vyjádřil i k případu Martiny Sáblíkové. Česká rychlobruslařka je v Brazílii, trénuje na utajeném místě a čeká na rozhodnutí UCI, případně sportovního arbitrážního soudu o jejím startu. Ten by se měl uskutečnit v sobotu.

„Věřím, že to rozhodnutí bude pozitivní. Jestli ne, může za to cyklistická asociace, která to zmršila," zopakoval už poněkolikáté Zeman.

Prezidenta k českému domu organizátoři odvezli v golfovém vozíku.

Prezidenta k českému domu organizátoři odvezli v golfovém vozíku.

FOTO: @PREZIDENTmluvci

Prezident Miloš Zeman s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a fyzioterapeutem Pavlem Kolářem

Prezident Miloš Zeman s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a fyzioterapeutem Pavlem Kolářem.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Český tým má v Olympijské vesnici zázemí v osmnáctipatrovém domě, v němž má vyhrazených šest poschodí a sdílí ubytování mimo jiné se sportovci Slovenska, Gruzie, Albánie či týmu, který startuje pod hlavičkou uprchlíků.

„Olympionici wanted" stojí na dveřích vedení české mise, pod nápisem je heslo provázející českou výpravu – Všichni jsme jeden tým.

Součástí komplexu domu v ulici Corcovado jsou dva bazény i výzdoba v českých národních barvách včetně svítící siluety běžce Emila Zátopka. Hned vedle je dopravní uzel a obrovská jídelna, která má na délku 200 metrů.

Sportovci mají k dispozici televize, lednice, matrace na míru i klimatizace, které ale moc nepoužívají, aby neonemocněli. Oblíbené mezi sportovci jsou entertaniment centrum s počítačovými hrami či „music room", kde si sportovci mohou zahrát na hudební nástroje.