Bilance útoku je pět mrtvých policistů a devět raněných osob, z toho dva civilisté. Zatím není jasné, kolik odstřelovačů se do útoku zapojilo.

Americká armáda uvedla, že Johnson šest let do loňského dubna sloužil v armádě a dosáhl hodnosti vojína první třídy (četař v české armádě), umístěn byl u ženijní brigády v Texasu. Od listopadu 2013 do července 2014 byl nasazen v Afghánistánu.

V několikahodinovém rozhovoru s policejním vyjednavačem střelec mimo jiné uvedl, že je naštvaný policejním násilím vůči příslušníkům černošské komunity v USA, a chce proto zabíjet bělochy, hlavně příslušníky policie.

Zneškodnil ho robot. Zda byli další, není jasné

Po neúspěšném vyjednávání se policie rozhodla muže, který se zabarikádoval v garážích, zneškodnit a vyslala proti němu policejního robota s trhavinou, po jejímž výbuchu útočník zahynul.

"Neviděli jsme žádné jiné řešení, než použít robota s náloží," řekl Brown s tím, že jakýkoli jiný postup by zasahující policisty ohrozil.

Policista v Dallasu během přestřelky s Johnsonem

Policista v Dallasu během přestřelky s Johnsonem

FOTO: Smiley N. Pool/The Dallas Morning News, ČTK/AP

Přesný počet podezřelých Brown uvést odmítl. Není tak jasné, zda zabitý střelec byl jediným pachatelem, jak sám tvrdil. Zpočátku se hovořilo přinejmenším o dvou odstřelovačích, později média informovala o nejméně jednom útočníkovi.

"Najdeme vás a přivedeme k odpovědnosti," obrátil se policejní šéf k možným komplicům zabitého střelce.

Terčem bílí policisté

Johnson podle listu bydlel v okolí Dallasu a na jeho předměstí Mesquite žijí jeho příbuzní. Ti podle sdělení jednoho z policistů s vyšetřovateli spolupracují.

Johnson tvrdil, že mstí Afroameričany zastřelené při policejních akcích. Zaútočil během poklidné demonstrace proti policejnímu násilí. Podle Browna byl Johnson naštvaný a prohlásil, že jeho terčem jsou běloši.

Johnson také vyhrožoval, že v okolí nastražil výbušniny, ale žádné se nenašly.

Jeho čin odsoudily nejen úřady, ale i organizace Black Lives Matter, která upozorňuje na případ usmrcení černochů při policejních zásazích, a rodina Altona Sterlinga, jedné ze dvou obětí z tohoto týdny, jehož zastřelila policie v úterý v Louisianě.

Další případy střelby

Po masakru v Dallasu v pátek policie ohlásila dva případy střelby na policisty ve státě Georgia - jeden na předměstí Atlanty a druhý na jihu ve Valdostě. Informace o zraněných prozatím nejsou, uvedla ČTK.