Mateen byl podle návštěvníků v uplynulých týdnech v klubu často. „Občas si sedl za roh a popíjel sám, jindy se opil tak, až byl hlasitý a agresivní,“ vylíčil Ty Smith, který tvrdí, že Mateen zařízení navštívil nejméně desetkrát.

Muži ho podle Kevina Westa přitahovali. West byl shodou okolností hodinu po sobotní půlnoci na parkovišti před klubem a viděl Mateena, jak vchází dovnitř.

Potkali se před více než rokem, když se Mateen zaregistroval na seznamku pro muže na mobilní aplikaci West on Jack’d. Podle Westa pak záhy kontakt přerušili, ale před třemi měsíci zase Mateen navázal spojení. Psal, že bude brzy v Orlandu, a ptal se, jestli si spolu nezajdou na drink. Také West potvrdil, že Mateen byl v klubu Pulse často. „Mám paměť na detaily, obličeje nikdy nezapomínám,” řekl West.

Hlásil se k Islámskému státu

O motivu vraha se stále spekuluje, ačkoliv se Mateen přihlásil k Islámskému státu. Úřady napojení na islámské teroristy prověřují, ale zatím podle oficiálních vyjádření žádné nenašly. Prezident Barack Obama v pondělí uvedl, že se Mateen mohl zradikalizovat prostřednictvím internetu. Mateenův otec dříve vypověděl, že mu homosexuálové vadili.

Podle médií potrvá vyšetřování několik týdnů, možná měsíců.

Agentura AP upozornila, že Mateen mohl uvažovat také o útoku v zábavním parku Walt Disney World. V dubnu ho navštívil. Ředitel FBI James Comey uvedl, že to vyšetřovatelé prověřují.

Vigilie za oběti v Orlandu

Vigilie za oběti v Orlandu

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

Mateen se narodil v New Yorku afghánským přistěhovalcům. Před spácháním masové vraždy pracoval jako pracovník ochranky. FBI přiznala, že ho dříve prověřovala v souvislosti s mužem z jeho mešity, který odjel do Sýrie a spáchal sebevražedný útok v řadách radikální Fronty an-Nusra, ale vyšetřování neprokázalo, že by muži byli v kontaktu. Podle CBS News se Mateen nedávno přihlásil do internetového kurzu o islámu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé truchlí v americkém městě Orlando. Zdroj: Reuters

Svědci uvedli, že Mateen byl zbožný člověk a chtěl se stát policistou. Jeho bývalá žena ale tvrdí, že byl labilní a násilnický.