„Téměř každý den se o viru dozvídáme nové skutečnosti. A to, co jsme dosud zjistili, není příliš uklidňující. Všechno, co o zice víme, se zdá být děsivější, než jsme původně předpokládali,“ zahájila šéfka CDC brífink v úřadu amerického prezidenta.

KOMENTÁŘE DNE:
Brexit? Jaký brexit? - Vyjednávání o odchodu Spojeného království z Unie popisuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Čtvrtstoletí dlouhá cesta od Jekylla k Hydovi

„Zjistili jsme, že virus je spojen s celou řadou poporodních komplikací. Nejen s mikrocefalií, ale také s předčasnými porody, krvácením, slepotou a dalšími defekty,“ citovala ji BBC.

Podle ní představuje zika riziko po většinu období těhotenství, nikoli jen v prvním trimestru, jak se původně předpokládalo.

Epidemie viru zika propukla před rokem v Brazílii a postupně se šíří do dalších, především tropických, částí světa včetně Spojených států. Nákazu přenášejí komáři, přičemž riziko zdravotních komplikací představuje především pro těhotné ženy, přesněji pro jejich ještě nenarozené děti.

CDC původně předpokládalo, že komáři infekci přenášejí na území dvanácti států, ukázalo se však, že se nákaza vyskytuje až ve třiceti státech USA.

„Opravdu doufáme, že nedojde k rozšíření v pevninské části USA. Státy ale na to musejí být připraveny,“ konstatovala dále Schuchatová.