Případ se stal už 30. prosince večer, ale až nyní z něj bylo zveřejněno video, uvedl list Mirror.

Policie zastavila vůz, protože jeho řidič na křižovatce ignoroval stopku. Po šoférovi chtěli policisté řidičské oprávnění. U šestatřicetiletého spolujezdce Jeramea Reida si ale všimli pistole na palubní desce. Zatímco řidič ukáže z okýnka prázdné ruce, Read na výzvy policistů nedbá.

Na záběrech je vidět, jak policista na spolujezdce křičí: „Nehýbej se, nehýbej se, ukaž mi ruce,“ ale Reid ho neuposlechne. Policista tedy své výzvy opakuje ještě důrazněji: „Jestli pro něco sáhneš, budeš mrtvý. Nehýbej se!“ Muž však opět odmítá uposlechnout a policista, který se pokouší otevřít dveře, křičí: „On tam sahá, on tam sahá. Nech ty ruce ležet.“

Těsně před tím, než spolujezdec na výzvu vystoupí z auta, sáhne policista do vozu a vytáhne předmět, který na videu vypadá jako zbraň. Pak se otevřou dveře a Reid vystupuje s prázdnýma rukama. V tu chvíli se ozve několik výstřelů, z nichž většinu vypálí černošský policista.

Policisty postavili mimo službu

Policisté Braheme Days a Roger Worley, kteří vypálili nejméně devět ran, byli dočasně postaveni mimo službu, uvedl server NJ.com. Vedení policie se k incidentu zatím nevyjádřilo.

Místní aktivisté požadují, aby bylo vyšetřování případu převedeno od okresního prokurátora pod generální prokuraturu státu New Jersey. Podle zpravodaje BBC by incident mohl vyvolat protesty v ulicích, k žádným ale dosud nedošlo.

Reid byl už dříve trestán, strávil 13 let ve vězení za střelbu na tři policisty. V létě byl opět zatčen kvůli tomu, že se nedostavil před soud kvůli drogám, a kvůli tomu, že kladl odpor při zatýkání, napsal NJ.com.