K likvidaci studentů se podle Muriila přiznali tři nově zadržení členové gangu. Podle nich jim skupinu studentů předala policie. Pachatelé podle něj nevědí, kolik přesně jich bylo, ale jeden z nich řekl, že přes 40. Studenty naložili do nákladních automobilů a odvezli je na skládku v Cocutě. Když tam přijeli, bylo už patnáct z nich po smrti. Zbylé postříleli. Pak těla naházeli na hromadu pneumatik, dřeva a umělé hmoty, vše polili benzínem a zapálili. Někteří ze studentů byli zřejmě upáleni zaživa.

„Oheň hořel od půlnoci do dvou odpoledne. Zločinci nemohli kvůli žáru s těly nakládat po další tři hodiny,“ řekl Murillo. Pak členové gangu zbytky těl rozdrtili a nasypali do pytlů, které pohodili u řeky.

Mexický federální policista při pátrání po studentech u Igualy

Mexický federální policista při pátrání po studentech u Igualy

FOTO: Henry Romero, Reuters

Příbuzní již byli informováni o nálezu šesti pytlů s lidskými ostatky. Murillo ale varoval, že je bude těžké identifikovat, protože jsou spálené. Úřady proto studenty budou dál vést jako nezvěstné, než jejich identitu potvrdí tým forenzních antropologů v Argentině.

„Kvůli vysokému stupni degradace námi nalezených ostatků způsobené ohněm je velmi těžké získat DNA, která by umožnila identifikaci,“ upozornil Murillo. Ta je ale nutná. V oblasti se už dříve našlo několik hromadných hrobů, ale testy DNA vyvrátily, že by v nich byla těla studentů.

Brána skládky u Coculy

Brána skládky u Coculy

FOTO: Henry Romero, Reuters

Studenti jsou nezvěstní od 26. září, kdy je při studentských protestech ve města Iguala zadržela policie. Od té doby po nich pátrají tisíce příslušníků bezpečnostních složek.

Skládka ve strži u Coculy, kde našli ostatky studentů

Skládka ve strži u Coculy, kde našli ostatky studentů.

FOTO: Henry Romero, Reuters

Celý zásah údajně nařídil starosta Igualy José Luis Abarca po studentských protestech ve městě. Starostu i s jeho ženou po několika týdnech na útěku v úterý policie zadržela na předměstí města Mexika. Žena starosty prý pochází z rodiny dealerů napojené na kartel Beltrán-Leyva a má být i členem Guerreros Unidos.

Ještě před touto událostí místní ozbrojené síly zahájily palbu na autobusy a na auta a zabily přitom šest lidí. Údajně i tento zločin má na svědomí Abarca. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že místní politici a zkorumpovaní policisté spolupracují se zločinci.

Mexická federální policie při zásahu

Mexická federální policie při zásahu

FOTO: Henry Romero, Reuters

Policie zatkla v souvislosti s případem více než sedm desítek podezřelých.

Causa značně podkopala reputaci prezidenta Enriqua Peňi Nieta. Ten v prosinci 2012 do úřadu vstupoval se slibem, že v zemi obnoví vládu práva.