"Chci být mnohem lepší prezidentkou než dosud," prohlásila po zvolení Rousseffová. Dodala, že se bude snažit dialogem společnost zase sjednotit.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Rousseffová, která odvolila v jihobrazislkém Porto Alegre, slibuje pokračování štědrých sociálních programů v rámci státem kontrolované ekonomiky, což podle kritiků nepomůže vymanit zemi z hospodářských problémů.

Rousseffová také slíbila rozhodný boj proti korupci.

Prezidentský kandidát Aécio Neves

Neúspěšný prezidentský kandidát Aécio Neves

FOTO: Washington Alves, Reuters

Její konkurent Neves se prezentoval jako člověk změny. Sliboval hospodářské reformy, kterými chtěl usměrnit ochranářskou ekonomiku a které měly dát centrální bance víc nezávislosti.

Podle brazilských činitelů volby probíhaly relativně klidně. Na severovýchodě země ve státu Rio Grande do Norte ale útočník zastřelil muže ve škole, kde se odevzdávaly hlasy. Podle policie je incident zřejmě spojen s činností zločineckých gangů, napsala agentura AP.