V osobách demokratického a republikánského kandidáta mají Newyorčané podle listu The New York Times na výběr mezi mužem s působivým politickým nadáním, ale s malou zkušeností ve vedení na straně jedné, a ostříleným manažerem, který se ovšem jeví jako člověk s malým politickým sluchem na straně druhé.

Republikán Lhota zastával post náměstka někdejšího newyorského starosty Rudyho Giulianiho a také vedl newyorský dopravní kolos. Ve více než osmimiliónové metropoli východního pobřeží USA má pověst fiskálně prozíravého člověka a dobrého krizového vůdce, který po ničivém hurikánu Sandy rychle vrátil vlaky na trať.

Lhotova idea chytré kampaně podle kritiků spočívá v útocích na demokratického rivala za jeho mladickou podporu nikaragujských sandinistů, levicové strany vzniklé z partyzánských skupin. Podle analytiků by však zřejmě ani jako výborný řečník a taktický génius nedokázal porazit zburcované voliče demokratů, kteří se po 20 letech chystají k návratu na newyorskou radnici.

Demokrat chytře využil afroamerickou manželku

Demokrat de Blasio vedl podle The New York Times skvělou kampaň, kdy získal monopol na „pokroková” témata, po nichž Newyorčané dychtí. Také šikovně využil obecné únavy z třetího funkčního období současného starosty Michaela Bloomberga, kdysi demokrata a nyní republikána. V kampani de Blasio podle analytiků také obratně využil svou rodinu, čímž se trefil do noty sílící multirasové identity města. Jeho manželkou je totiž Afroameričanka Chirlane McCrayová.

Na svůj multietnický původ v kampani upozornil i Lhota. V jednom z rozhovorů prohlásil, že „rodina z otcovy strany je česká, 120 kilometrů jižně od Prahy” a že „dědeček z matčiny strany byl Ital a babička židovka”.

Největším problém de Blasia je podle analytiků jeho nedostatečná manažerská kariéra, kdy zřejmě nejdůležitější post zastával v roce 2000, když vedl první senátní kampaň Hillary Clintonové. Proslýchá se, že byl ale odsunut z hlavní linie kvůli své údajné váhavosti. Otázkou tak podle mnohých je, zda si dokáže poradit se 300 000 zaměstnanci, rozpočtem ve výši 70 miliard dolarů (přes 1,3 biliónu korun) a spoustou vlaků.

Nynější volba nestojí na kompetencích, ale na vizích a ideologii. De Blasio v jednom z rozhovorů popsal svou filozofii jako část myšlenek evropských sociálních demokratů, část reformního programu New Deal (Nový úděl) prezidenta Franklina Roosevelta za světové krize ve 30. letech minulého století a díl katolické teologie osvobození. Lhota, osobitý a částečný konzervativec, který má liberální pohled na sociální otázky, zase staví na zákonech a pořádku a snižování daní. O post starosty se uchází více než desítka zájemců, například Anthony Gronowicz za Zelené či libertariánský kandidát Adolfo Carrion. Předvolební průzkumy jim ale nedávají žádnou šanci uspět.