Dostal také stipendium. Jeho rodina v devadesátých letech utekla z Čečenska před válkou, žila v Kazachstánu a Džochar se narodil v Kyrgyzstánu. Do USA oba bratři přicestovali s rodiči někdy v letech 2002 nebo 2003, v USA požádali o azyl. Rodiče bratrů a Džochar dostali občanství loni, Tamerlan byl podle CBS uprostřed řízení. Džochar byl přes internet ve styku s islámskými radikály.

Jedenáctého září 2012 proběhla v Bostonu ceremonie, na níž se americkými občany stalo více než 2500 imigrantů.

Tamerlan byl loni půl roku mimo USA v Rusku a panuje podezření, že mohl prodělat výcvik u bojovníků džihádu, což nyní americké úřady prověřují.

Agenti FBI ulici Norfolk v Cambridge, kde pyrotechnici provedou řízenou explozi

Agenti FBI na ulici Norfolk v Cambridge, kde pyrotechnici provádějí řízenou explozi.

FOTO: Michael Dwyer, ČTK/AP

Trhaviny v domě 

Ještě na pátek je naplánována řízená exploze v domě v Cambridge v Norfolk Street, kde oba bratři žili. Dům byl už dříve obklíčen, podle vyšetřovatelů se v něm nacházely "podezřelé předměty". Později upřesnili, že jde o trhaviny. Jejich množství nespecifikovali.

Tamerlan Carnajev (vlevo) s trofejí pro vítěze boxerské soutěže Nové Anglie o Zlatou rukavici 2010

Tamerlan Carnajev (vlevo) s trofejí pro vítěze boxerské soutěže Nové Anglie o Zlatou rukavici 2010

FOTO: Julia Malakie, ČTK/AP

Policie zasahující v Bostonu varovala, že atentátník Džochar Carnajev u sebe může mít výbušniny. Mohl také někde ještě další nastražit. Pátrání po Džocharovi může podle vyšetřovatelů trvat i několik dní.

Video

Expirované video

Záběry exploze v Bostonu. Zdroj: Reuters

Během pátrání našla policie opuštěnou šedou Hondu CRV, která byla evidovaná na jeho bratra Tamerlana Carnajeva, jenž zemřel po přestřelce s policií. Odstavené auto, po němž policie usilovně pátrala, bylo nalezeno v Bostonu. Není zatím jasné, zda je bratři Carnajevovi použili.

Policisté evakuují obyvatele ve Watertownu.

FOTO: Charles Krupa, ČTK/AP

Policie se soustřeďuje na akci ve Watertownu, kde by se mohl atentátník skrývat. Varovala, že u sebe může mít nejen zbraně, ale také výbušniny. Jeho bratr Tamerlan měl na hrudi nálož.

Vozidlo pyrotechniků u obklíčené části Bostonu

Vozidlo pyrotechniků u obklíčené části Bostonu

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

Policie vyzvala obyvatele celé aglomerace, aby nevycházeli z domu. Z místa obklíčeného jednotkami SWAT byli evakuováni obyvatelé a policisté poslali pryč i novináře, uvedla televize CNN. Do jednoho domu vstoupil tým SWAT, který má s sebou tlumočníka z ruštiny.

Policisté prohledávají dům po domu Watertown

Policisté prohledávají dům po domu Watertown

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

Policisté tam jsou vybaveni puškami. Zatím je prohledáno přes 70 procent z obklíčené oblasti.

Evakuována byla i univerzita v Dartmouthu, kde Džochar studoval. Později tam byl nasazen obrněný transportér a přiletěly tam vrtulníky národní gardy.

V celé oblasti Bostonu a Massachusettského zálivu nejezdí hromadná doprava, není už ani možné využít taxíků, o které je mimořádný zájem. Nad městem byla vyhlášena bezletová zóna, mezinárodní letiště je otevřené, ale panují na něm nejpřísnější bezpečnostní opatření.

Policie zasahuje v centru Bostonu.

Policie zasahuje v centru Bostonu.

FOTO: Jessica Rinaldi, Reuters

Džochar přejel v závěru honičky postřeleného bratra

Honička byla zahájena v noci, když se bratři pokusili vyloupit prodejnu 7-Eleven, což na jejich stopu přivedlo policii. Pak se zmocnili auta s řidičem, kterého po půl hodině propustili a řekli mu, že jsou atentátníci z maratónu. [celá zpráva]

Při pronásledování, kdy se bránili policistům střelbou a házením výbušnin i granátů, byl Tamerlan těžce zraněn. V závěru honičky ho také podle CNN přejel prchající Džochar. Tamerlan vážným zraněním podlehl při převozu do nemocnice. [celá zpráva]

Džochar pak utíkal pěšky a panovalo přesvědčení, že se mohl zmocnit dalšího auta.