Referendum bylo vyhlášené jako odpověď na pokračující nároky Buenos Aires na nadvládu nad ostrovy a také kvůli ekonomickým omezením, která Argentina proti Falklandám zavedla.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová se kvůli ostrovům opakovaně střetla s britským premiérem Davidem Cameronem. Ten ale začátkem ledna odmítl jakákoli jednání právě s odkazem na referendum. Londýn zároveň prohlásil, že udělá všechno pro to, aby zájmy ostrovanů ochránil. [celá zpráva]

Za nynějším sporem o Falklandy patrně stojí ropa, která byla u Falkland objevena. Britské firmy by tam chtěly začít s těžbou, která by už tak dost prosperující Falklandy patrně učinila ještě bohatším územím.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Vztahy mezi oběma státy v posledních měsících spadly na nejhorší úroveň od války v 80. letech, kdy britská armáda po 74 dnech argentinské vojáky z ostrovů vytlačila.

Falklandy, kterým Argentina říká Malvíny, jsou souostrovím v Atlantickém oceánu, zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země. Žije tam zhruba 2500 lidí, z toho k referendu se jich zaregistrovalo asi 1650.