HRW uvedla, že vláda předchozího prezidenta Felipe Calderona tak přispěla k „nejvážnější krizi kolem násilných zmizení v Latinské Americe za poslední desetiletí“.

„Agenti státu se podíleli na zločinech zmizení přímo nebo nepřímo poskytováním podpory či udělením souhlasu,“ uvedla HRW ve zprávě. Podle ní se to týkalo více než 140 případů zmizelých. Ve zbylých případech se nepodařil prokázat podíl bezpečnostních složek.

„V mnoha případech docházelo k zatýkání v domech obětí přímo před rodinnými příslušníky nebo na bezpečnostních kontrolních stanovištích, na pracovištích či ve veřejných prostorách, jako jsou bary,“ uvedla ještě HRW. Úřady příbuzným zadržení popírají či jim říkají, aby své blízké sami hledali na policejních stanicích a vojenských základnách po zemi.

Organizace obvinila úřady předchozího prezidenta Felipe Calderóna, který vyhlásil válku narkomafii, že rostoucí problém ignorovala, a tak zdiskreditovala svůj boj proti drogovým bossům.

Mexická vláda se podle agentury AP zatím nevyjádřila ke zprávě, která vyzývá úřady k zavedení nového přístupu. Nového mexického prezidenta Enriqueho Peua Nieta vybízí, aby ihned řešil případy, kdy byli lidé odvlečeni proti své vůli a jejichž osud je dosud neznámý.