Velitel policie v New Yorku Raymond Kelly řekl podle BBC, že Holmes po zadržení řekl, že je Joker, hlavní Batmanův nepřítel, který zabíjí své odpůrce jedem smíchu v podobě plynu, ale jinak využívá všechny zbraně od nožů po střelné. "Měl vlasy nabarvené na červeno. Říkal si Joker, zjevně podle Batmanova nepřítele, jasně vypadá jako vyšinutý."

Vigilie za oběti střelby

Vigilie za oběti střelby

FOTO: Jeremy Papasso, Reuters

Jedenáct lidí v kritickém stavu

Guvernér Colorada John Hickenlooper potvrdil, že v nemocnici zůstává třicet osob, z toho jedenáct jich je v kritickém stavu. Uvedl, že zasaženo bylo celkem 70 lidí, tedy o jednoho méně, než se uvádělo dosud. Dvanáct osob zemřelo. Deset na místě a dva později. Mezi zraněnými je i čtyřměsíční kojenec a šestileté dítě, které bylo původně uváděné jako mrtvé.

Na půlnoční představení měl Homes lístek, ale sál opustil. Předstíral, že mu někdo volá. Do sálu se pak už vrátil plně ozbrojen v neprůstřelné vestě a protistřepinové ochraně s maskou, helmou a rukavicemi. V rukou měl poloautomatickou pušku AR-15, brokovnici a dvě pistole. Do davu hodil dva plynové granáty a zahájil palbu. Podle některých svědků začal střílet ve chvíli, kdy se střílelo i na plátně, takže nebylo hned jasné, o co jde.

James Holmes na snímku coloradské univerzity

James Holmes na snímku coloradské univerzity

FOTO: Reuters

"Pokud je mi známo, všechny zbraně i munici, kterou měl, vlastnil legálně," citovala agentura Reuters prohlášení policejního šéfa Dana Oatese na tiskové konferenci. Byl vyzbrojen poloautomatickou puškou, brokovnicí a dvěma pistolemi. Šest tisíc nábojů nakoupil podle policie během posledních několika měsíců přes internet. V minulosti neměl problémy se zákonem, byl pouze zadržen za rychlou jízdu. Patrně nemá ani vazbu na žádnou teroristickou skupinu. Motiv jeho činu je stále neznámý.

Byt plný výbušnin

Policie v rámci vyšetřování navštívila útočníkův byt a našla v něm mnoho nástražných zařízení, některé pasti obsahovaly výbušniny. "Něco takového jsme ještě neviděli," vyjádřil se o komplikované konstrukci z trhavin a zápalných chemických látek, kterou měl mladík ve svém bytě, policejní šéf Dan Oates. Podle něj jde o komplikovanou past, ve které jsou i „věci, které vypadají jako minometné granáty“. [celá zpráva]

Kino Century 16 Theatre v Denveru

Kino Century 16 Theatre v Denveru

FOTO: Evan Semon, Reuters

Útočníkův byt je natolik prošpikován nastraženými výbušninami, že policie dospěla k závěru, že je nemůže bezpečně zneškodnit. Rozhodla se proto použít k jejich odpálení robota, akce je plánována na dnešek. Policie pro jistotu uzavře sousední ulice. Evakuován už byl dům, v němž se nachází útočníkův byt, i několik sousedních budov.

Nenápadný neurolog

Holmes by měl před soudem poprvé stanout v pondělí v 17:30 SELČ. Ti, kdo Holmese znali před střelbou, ho popisují podle AP jako spíše plachého, inteligentního člověka. V minulých letech prý tento doktorand medicíny hrával fotbal a věnoval se přespolnímu běhu.

Lidé se modlí za oběti střelby

Lidé se modlí za oběti střelby

FOTO: Shannon Stapleton, Reuters

Holmes vyrostl ve středostavovské rodině v San Diegu a získal diplom v oboru neurologie na Kalifornské univerzitě, než přešel na doktorandské studium na Coloradské univerzitě. Přestože byl označován za chytrého, svého postgraduálního programu krátce před masakrem zanechal, uvádějí univerzitní zdroje.

Zdrcený mladík při vigilii za oběti střelby

Zdrcený mladík při vigilii za oběti střelby

FOTO: Jeremy Papasso, Reuters

Devatenáctiletý student Coloradské univerzity Billy Kromka, který loni spolu s Holmesem pracoval několik měsíců jako výzkumný asistent, řekl, že ho zpráva o činu jeho bývalého kolegy zcela ohromila: "V podstatě byl sociálně nejistý, ale ne do té míry, že by to opravňovalo k podezření na hromadnou vraždu nebo jakoukoliv krutost takového rozsahu."

Holmes podle něj nikdy nemluvil o politice, ani nedával najevo zaujetí pro nějakou speciální věc.