Podle českého konzula v Limě Pavla Bechného byla na palubě vrtulníku skupina expertů, kteří pobývají v Peru v souvislosti s plánovaným investičním projektem. Bechný potvrdil, že mezi zahraničními odborníky je i občan České republiky. Velvyslanectví ČR v Limě je podle konzula v kontaktu s leteckou společností HeliCusco, která let vypravila, i s příbuznými pohřešovaného Čecha.

Peruánští oficiální činitelé vyjádřili naději, že vrtulník mohl nouzově přistát v odlehlé oblasti ve výšce 4725 metrů nad mořem asi 140 kilometrů od Cuzca. Podle jihokorejské agentury Jonhap se podařilo detekovat radiové vysílání z helikoptéry, která skončila na zemi. Tato zpráva ale není ověřena. Jonhap též uvedl, že peruánské vzdušné síly lokalizovaly pohřešovaný stroj s pomocí družicových signálů. Vizuální detekci údajně znemožňuje mlha.

Vrtulník Sikorsky S-58ET peruánské společnosti HeliCusco se ohlásil naposledy ve středu večer místního času, když letěl z peruánského Cuzca do města Mazuco ve státě Madre de Dios. Podle BBC ale letěl opačným směrem. DP uvádí, že letěl z Mazuka do Marcapaty v departementu Cuzco.

Místo poslední komunikace - Huallahualla

Místo poslední komunikace - Huallahualla

FOTO: David Ryneš, Novinky

Komunikace byla přerušena v okamžiku, kdy se vrtulník pohyboval nedaleko města Huallahualla ve výšce asi 4000 metrů nad mořem.

Podle generála peruánské policie Héctora Dulanta, který pátrání po helikoptéře řídí, se pohřešovaný stroj zřejmě nachází v okolí hory Apu Colque Cruz v provincii Quispicanchi na jihovýchodě Peru. Vzdušný průzkum oblasti znemožňuje špatné počasí, ale do místa byla vysazena policejní hlídka a tým vysokohorských záchranářů.

"V oblasti je mlha a 30 centimetrů sněhu, vrtulník nebylo možné lokalizovat ze vzduchu ani na zemi," řekl Dulanto agentuře AP.