Boieng 747 letěl nízko, takže si let mohli vychutnat Newyorčané. Raketoplán přelétl v blízkosti Sochy svobody i mrakodrapu Empire State Building, nad řekou Hudson okolo Manhattanu. Nakonec přistál na Kennedyho letišti.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán kolem newyorského mrakodrapu Empire State Building.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán kolem mrakodrapu Empire State Building.

FOTO: Lucas Jackson , Reuters

Na přílet raketoplánu do největšího amerického města podle agentury AP upozorňovaly sirény. Na střechy domů zamířily tisíce Newyorčanů, ale i obyvatel sousedního New Jersey.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad panoramatem new Yorku.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad panoramatem New Yorku.

FOTO: Gary Hershorn , Reuters

Letiště se na několik týdnů stane domovem Enterprise, než technici raketoplán sundají z letadla. V červnu pak prototyp raketoplánu dopraví nákladní loď po Hudsonu k vyřazené letadlové lodi Intrepid, která od roku 1982 funguje jako muzeum.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad sochou svobody .

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad Sochou svobody .

FOTO: Brendan McDermid , Reuters

Enterprise, který nikdy neletěl do vesmíru a sloužil jen k testům v atmosféře, byl dosud vystaven v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. Minulý týden však do Washingtonu dorazil nejvyužívanější raketoplán Discovery, který má Enterprise nahradit.

Upravený Boeing 747 s raketoplánem ne hřbetě

Upravený Boeing 747 s raketoplánem ne hřbetě

FOTO: ČTK/AP

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) loni po 30 letech zastavil provoz raketoplánů a všechna zbývající vesmírná plavidla nechal vystavit v muzeích. Enterprise tak skončí v New Yorku, Discovery ve Washingtonu, Endeavour v Los Angeles a Atlantis zůstane v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.