Greg Brooks ze státu Maine tvrdí, že vrak lodi SS Port Nicholson se nachází asi 80 kilometrů od východního pobřeží Spojených států. Britské obchodní plavidlo se potopilo v roce 1942 po zasažení torpédem z německé ponorky. Při útoku tehdy zemřelo šest lidí.

Brooks loď našel už před čtyřmi lety, ale tajil to, protože si chtěl zajistit právo na odměnu. Majetková práva nicméně ještě vyřešena nebyla, upozornila stanice BBC. Britská vláda chce počkat na případné vyzvednutí nákladu, než se o něj přihlásí. Právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny na palubě pochybnosti. „Náš prvotní průzkum naznačil, že tam byly hlavně stroje a vojenské zásoby,“ řekl.

Náklad platiny ale zmiňuje účetní kniha amerického ministerstva financí. „Bílým zlatem“ splácel Sovětský svaz Američanům dodávky válečného materiálu. Brooks má k dispozici video z vraku, na němž je platinový odlitek. Kolem jsou tři desítky krabic, o nichž se hledač pokladů domnívá, že obsahují další cihličky. Je přesvědčen, že loď vezla 71 tun platiny.

Brooks doufá, že se svými spolupracovníky poklad ze dna moře vyzvedne ještě tento měsíc. „Dostanu ho ven, i kdybych měl vyzvednout z vody celou loď,“ prohlásil.