Když se v březnu letošního roku Stacie Crimmová z Ryanu v Oklahomě dozvěděla, že je těhotná, brečela a smála se zároveň. Od lékařů totiž měla potvrzené, že nikdy nemůže otěhotnět. O tento jednoznačně radostný okamžik se ihned podělila se svým bratrem Rayem Phillipsem.

Jako samoživitelka začala v předstihu se všemi přípravami, nakupovala oblečky a upravovala svůj byt pro dítě. Už tehdy ale věděla, že něco není v pořádku. Trpěla totiž krutými bolestmi hlavy, dvojitým viděním a celým tělem jí otřásala zimnice.

„Bojím se o dítě. Doufám, že přežiju dostatečně dlouho, abych dítě přivedla na svět. Když se mi něco stane, postarej se o dítě,“ tak zněly některé ze zpráv, které v tu dobu posílala svému bratrovi.

Bolesti nemizely a Crimmová navštívila mnoho lékařů. Až vyšetření na CT, které podstoupila v červenci, odhalilo hrozivou diagnózu, rakovinu hlavy a krku. Najednou si tedy musela vybrat mezi svým životem a životem ještě nenarozené dcery. Podle Phillipse prý neváhala a jednoznačně upřednostnila dceru. Odmítla chemoterapii, která jí mohla zachránit život, a těšila se, až obejme své dítě.

Vytrvalý boj

Nedlouho poté, 16. srpna, doma zkolabovala a musela být převezena do nemocnice. Podle lékařů se tumor začal v mozku příliš rozšiřovat a pozvolna vysávat její život. O dva dny později náhle klesla i srdeční aktivita jejího dítěte a 90 minut nato se srdce Crimmové zcela zastavilo.

Lékařům se podařilo ženu resuscitovat, pro jistotu však provedli císařský řez. Světlo světa tak spatřila malá Dottie Mae o váze 0,935 kilogramu. Matka i dcera skončily na jednotce intenzivní péče, každá však v jiné části nemocnice.

Crimmová ale ukázala svou nezdolnou vůli a sílu. Agresivní rakovině, která ji připravila o oko a paralyzovala jí krk, úspěšně vzdorovala. Situace vypadala chvíli nadějně, ale její stav se začal opět zhoršovat, až 8. září vyústil v další zástavu srdce. I z toho se ovšem matka jako zázrakem dostala, zřejmě totiž toužila alespoň jednou spatřit svou dceru.

„Měla rakovinu mozku v posledním stádiu a nikdy nespatřila své dítě, které pro ni znamenalo všechno na světě,“ řekla zdravotní sestra Agi Beová.

Splněná přání

Po zvážení veškerých rizik tedy Beová za pomoci celého týmu lékařů a rodiny přivedla malou Dottie k její matce. Zdravotní sestry opatrně vyndaly miminko z inkubátoru a položily ho matce na hruď. Několik minut si matka s dcerou hleděly do očí. Byla to tak dojemná chvíle, že nikdo z přítomných neřekl ani slovo a nikdo nedokázal zadržet slzy. O tři dny později Stacie Crimmová zemřela.

Minulý týden ale Ray Phillips splnil slib, který dal sestře, a zdravou, více než dvoukilovou Dottie si vzal k sobě domů, kde ji bude s manželkou vychovávat po boku dalších čtyř dětí, uvedla regionální televize News OK.